My Favorite Movies
| UllrichMaurer's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Girl Next Door (2007, R)
If you want to know, how fascists are made, watch this movie! It's based on a fictionalized re-telling of a true story (The murder of Silvia Likens - also depicted in the movie "An American Crime") by Horror-writer Jack Ketchum - but improves upon the book considerably. It suffers a bit from the limited budget but the acting is great and the impact enormous. You can tell by some reviews which do not really deal with the movie itself but the issue depicted. Finally a movie that is something else than solely entertainment. |
|
| 2 |
The New World (2005, PG-13)
The best american movie of the decade. Period. If only it's so not-american. Terrence Malick doesn't even try to follow any conventions. He just let's the camera roll. There's a directors cut which adds another 30 minutes to the running time of 150 minutes - and still feels too short. And even people who hate Colin Farrell (and there are some of those) can deal with this pic. Plus Q'Orianka Kilcher is actually related to folk-pop singer Jewel Kilcher. Strange. |
|
| 3 |
L'Annulaire (The Ring Finger) (2005, Unrated) |
|
| 4 |
Martyrs (2008, R)
And again one of those movies that is more than it seems to be. Begins as a traditional Horror movie but moves to something completely else in the end. It leaves you with the same kind of feeling, that watching 2001 for the first time might have evoked. You might hate it or you might love it - but cannot be indifferent about it. |
|
| 5 |
Faubourg 36 (Paris 36) (2009, PG-13) |
|
| 6 |
He Was A Quiet Man (2007, Unrated) |
|
| 7 |
Failan (2001, Unrated) |
|
| 8 |
Lila Dit (Lila Says) (2005, Unrated) |
|
| 9 |
Dakota Skye (2008, R) |
|
| 10 |
Swing Girls (2004, Unrated)
Definitely the funniest movie ever about a group of japanese schoolgirls who accidentally poison their highschool brass band and have to learn how to play swing music to replace them at a music tournament. Probably it`s the only movie with that topic also - but that you get a lot with japanese movies. The actresses had to learn to play their instruments for that movie - like the characters they are portraying - and in the end managed to play a concert. Now that's method acting. |










