My Favorite Movies


  1. ultimatesurfer88
  2. Abdallah

Give list a short description

  ultimatesurfer88's Rating My Rating
1
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
"A comic book masterpiece"
Click to Rate
2
Redbelt (2008,  R)
Click to Rate
3
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium 5.0 Stars
" A Great Action-Thriller with a Nazi flavor "
Click to Rate
4
Rushmore (1998,  R)
Rushmore 5.0 Stars
" A comedy masterpiece"
Click to Rate
5
Iron Man (Ironman) (2008,  PG-13)
Click to Rate
6
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 5.0 Stars
" The best James Bond film, since Dr. No "
Click to Rate
7
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
" The greatest superhero tale ever told "
Click to Rate
8
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (1995,  PG)
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 5.0 Stars
" A heart worming, animated fairytale "
Click to Rate
9
Clerks (1994,  R)
Clerks 4.0 Stars
" A comedy classic! "
Click to Rate
10
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers 4.0 Stars
" A fun action, thrill-ride, that makes you craving for more "
Click to Rate
11
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
12
Ed Wood (1994,  R)
Ed Wood 4.0 Stars
" A artistic tale about the worst director ever known "
Click to Rate
13
Scarface (1983,  R)
Scarface 4.5 Stars
" A thrilling drama, about gangsters "
Click to Rate
14
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 4.0 Stars
" A instent classic "
Click to Rate
15
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
16
Being There (1979,  PG)
Click to Rate
17
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
18
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
19
Daredevil (2003,  PG-13)
Click to Rate
20
300 (2007,  R)
Click to Rate
21
Inspector Gadget (1999,  PG)
Click to Rate
22
The Party (1968,  PG)
Click to Rate
23
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
24
3:10 to Yuma (2007) (2007,  R)
Click to Rate
25
Cloverfield (2008,  PG-13)
Click to Rate
26
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
Click to Rate
27
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
Click to Rate
28
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
Click to Rate
29
Demolition Man (1993,  R)
Click to Rate
30
Judge Dredd (1995,  R)
Click to Rate
31
The Santa Clause (1994,  PG)
Click to Rate
32
Jungle 2 Jungle (1997,  PG)
Click to Rate
33
Cool World (1992,  PG-13)
Click to Rate
34
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
35
Chasing Amy (1997,  R)
Click to Rate
36
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Click to Rate
37
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
38
Toy Story (1995,  G)
Click to Rate
39
Toy Story 2 (1999,  G)
Click to Rate
40
A Bug's Life (1998,  G)
Click to Rate
41
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
42
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
43
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
44
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
45
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
46
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
Click to Rate
47
Rock-A-Doodle (1992,  G)
Click to Rate
48
Osmosis Jones (2001,  PG)
Click to Rate
49
Kingpin (1996,  PG-13)
Click to Rate
50
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
51
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
Click to Rate
52
Howl's Moving Castle (2005,  PG)