My Favorite Movies


  unclefunk's Rating My Rating
1
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog) 5.0 Stars
Detta är en typisk film man aldrig någonsin glömmer.
Jet Li när han är som bäst.
Click to Rate
2
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
Sin City är en typisk Joackim film, jag menar. Cool action, häftiga karaktärer och Bruce Willis och Jessica Alba.
Click to Rate
3
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin 5.0 Stars
Seth Rog är en grymt bra regissör, sällan man ser något kasst från honom.
Click to Rate
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 5.0 Stars
Forrest Gump är en härlig historia om en man i samma namn.
Den är fruktansvärt rolig, och Tom Hanks roll är ju charmerande.
Robert Zemeckis har gjort en av världens bästa komedier.
Tack för denna, Robert. Tack!
Click to Rate
5
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven 5.0 Stars
Ocean's eleven är en film som kommer att följa mig i några år, om man säger så. En grymt bra rånar historia om tolv män som planerar den gigantiska stöten.
Click to Rate
6
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element 5.0 Stars
Oj Oj Oj, äntligen en riktigt bra Sci-Fi film som man kan älska. Det finns inte så många filmer som man vill se i denna genre, men Femte Elementet är ju i topp.
Click to Rate
7
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
Escape from Alcatraz 5.0 Stars
Fantastiskt foto, fantastiskt regi och Clintan är störtskön i denna drama om att rymma från det omöjliga fängelset Alcatraz i västra USA.
Click to Rate
8
Rocky (1976,  PG)
Rocky 5.0 Stars
Rocky är en klassiker man sett sedan barndomsben. Man har sett filmerna så pass mycket så man nästan känner honom personligen. Sylvester Stallone gör sin bästa roll någonsin. Om ni frågar mig, Rocky eller Rambo så väljer jag Rocky.
Click to Rate
9
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask 5.0 Stars
Jim Carreys best
Click to Rate
10
Ray (2004,  PG-13)
Ray 5.0 Stars
one of the best movie on the earth
Click to Rate
11
Scarface (1983,  R)
Scarface 5.0 Stars
Do you know who you are fucking with?
I'am Tony Montan.
If you fuckin' with me, you are fuckin with the best
Click to Rate
12
Collateral (2004,  R)
Collateral 5.0 Stars
The best movie With mr. Cruise, but Foxx's best role was Ray.
Click to Rate
13
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest 5.0 Stars
Gökboet är en film i högklass.
Den får en att vilja se om den om och om igen. Filmen förtjänade sin Oscar 1975 (Oscarsgalan 1976). Jack Nicholson gör sin bästa roll någonsin i denna underbara film som inte får missas.
Click to Rate
14
Office Space (1999,  R)
Office Space 5.0 Stars
haha awww Milton
Click to Rate
15
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
One of my favorites in the movies history.
Just love it.
Click to Rate
16
3000 Miles to Graceland (2001,  R)
3000 Miles to Graceland 5.0 Stars
Jag vet inte varför jag gav filmen en femma själv, jag diggar filmen sedan första gången jag såg den.
Vad finns att inte gilla?
Pure action, drama. komik och Elvis Presley
Click to Rate
17
Passenger 57 (1992,  R)
Passenger 57 5.0 Stars
Snipes greatest movie.
Click to Rate
18
The Pianist (2002,  R)
The Pianist 5.0 Stars
A dramatic good story, like Schindlers list.
Click to Rate
19
Hostage (2005,  R)
Hostage 5.0 Stars
A faboulus movie! How Did Willis did this so realistic?
Click to Rate
20
Die Hard (1988,  R)
Die Hard 5.0 Stars
Den bästa filmen i filmhistorien i mitt tycke. Die Hard har allt och ändå lite till. Sett filmen runt 50 gånger, och kan se på den 50 gånger till.
Bruce Willis rollkaraktär som John McClane är suverän.
Click to Rate
21
Old School (2003,  R)
Click to Rate
22
Light It Up (2000,  R)
Light It Up 5.0 Stars
one of my fav.
Click to Rate
23
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead 4.5 Stars
George A. Romero överraskar sig själv med denna coola film som gick upp på topp listorna så fort den kom ut.
Click to Rate
24
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
One of the strongest movie I've ever seen, a shocking end.
Click to Rate
25
16 Blocks (2006,  PG-13)
16 Blocks 5.0 Stars
Bruce Willis sätter sin roll perfekt, dock så drack han en flaska whiskey om dagen bara för att klara sig som rollen som full polisman.
Click to Rate
26
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Lucky Number Slevin 5.0 Stars
a perfect movie for Hartnett and I love Bruce as a Hitman.
Click to Rate
27
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 5.0 Stars
A very cool movie, It was funny 2 :D
Click to Rate
28
Miami Vice (2006,  R)
Miami Vice 5.0 Stars
Cool movie, and pretty funny
Click to Rate
29
Snakes on a Plane (2006,  R)
Snakes on a Plane 5.0 Stars
The best film ever with snakes that is on a plane.
Click to Rate
30
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
31
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
32
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
33
Rocky Balboa (1990,  PG)
Rocky Balboa 5.0 Stars
This is the next greatest Rocky movie, of course the first one is a classic, so this one is right behind the first one,.
Click to Rate
34
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
35
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
Click to Rate
36
Perfect Stranger (2007,  R)
Click to Rate
37
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Click to Rate
38
1408 (2007,  PG-13)
1408 5.0 Stars
Easy one of the best scary mmovies E V E R.
Stephen King shows up how a king does.
Click to Rate
39
Disturbia (2007,  PG-13)
Click to Rate
40
The Dukes of Hazzard: The Beginning (2007,  R)
Click to Rate
41
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Click to Rate
42
Shoot 'Em Up (2007,  R)
Shoot 'Em Up 5.0 Stars
SHIT! Action from beginning to end. From now, I will carry som Carrots on every day.
Click to Rate
43
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
44
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 3.5 Stars
Vi alla känner till filmen, och vi alla filmfataster har sett på filmen mer än en gång. En historia som slagit igenom som bok, film och spel. Med ett budskap som stärker och otroliga karaktärsdragningar.
Click to Rate
45
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard 4.5 Stars
a big laugh, I was crapping up da floor.
Click to Rate
46
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers 4.5 Stars
the best sexjokes ever
Click to Rate
47
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
48
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Ocean's Twelve 4.5 Stars
Is time to get diamonds.
Click to Rate
49
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)