Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  undyingdante79's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 5.0 Stars
Luke: Soon I'll be dead, and you with me.

The Emperor: [laughing] Perhaps you refer to the emminent attack of your rebel fleet? Yes, I assure you, we are quite safe from your friends here.

Luke: Your overconfidence is your weakness.

The Emperor: Your faith in your friends is yours.

This Movie Is And Always Will Be A Classic.
Click to Rate
2
The Lion, the Witch, and the Wardrobe (1979,  Unrated)
Click to Rate
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
C-3PO: Sir, the possibility of successfully navigating an asteroid field is approximately 3,720 to 1.

Han Solo: Never tell me the odds.

Han Solo: You said you wanted to be around when I made a mistake, well, this could be it, sweetheart.

Princess Leia: I take it back.

CLASIC, I Love This Movie
Click to Rate
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 5.0 Stars
No Need For Me To Explain The Movie......THE BEST MOVIE EVER!!!!
Click to Rate
5
Mad Max Beyond Thunderdome (1985,  PG-13)
Mad Max Beyond Thunderdome 5.0 Stars
This is a great movie, I have actually been to where this movie was filemd, it is a action packed classic.

Aunty Entity: And what did you do before all this?

Max: I was a cop, a driver.

Aunty Entity: But how the world turns. One day, cock of the walk. Next, a feather duster.
Click to Rate
6
Kung Pow! Enter the Fist (2002,  PG-13)
Kung Pow! Enter the Fist 5.0 Stars
One Of The Best Martial Arts Spoofs I Have Ever Seen. I Would Recomend It To Anyone.

Wimp Lo: Ha! Face to foot style, how do you like it?

Chosen One: I'm sure on some planet your style is impressive, but your weak link is: this is Earth.

Wimp Lo: Oh yeah? Then try my nuts to your fist style!
Click to Rate
7
Enemy at the Gates (2001,  R)
Enemy at the Gates 5.0 Stars
The easy way to discribe the movie is: Two Russian and German snipers play a game of cat-and-mouse during the Battle of Stalingrad.
It was a good movie.

Danilov: On this day, September 20th 1942, a young shepherd boy from the Urals arrived in the city of Stalingrad on the banks of the Volga. His name is Vassilij Zaitzev. Like thousands before him he came to answer comrade Stalin's call. Armed only with a rifle, he quickly made the fascist invader realise that from now on he would be punished for every step he took in the motherland, that from here on the only way was back.
Click to Rate
8
Alien (1979,  R)
Alien 5.0 Stars
A mining ship, investigating a suspected SOS, lands on a distant planet. The crew discovers some strange creatures and investigates....
Thois movie to me was the start to Sci-Fi Horror. I Loved It!!!!!!!

Dallas: [looks at pen being dissolved by alien's body fluid] I haven't seen anything like that except, uh, molecular acid.
Brett: It must be using it for blood.
Parker: Got a wonderful defense mechanism. You don't dare kill it.
Click to Rate
9
Akira (1989,  R)
Akira 5.0 Stars
A secret military project endangers Neo-Tokyo when it turns a biker gang member into a rampaging psionic psychopath that only two kids and a group of psionics can stop.

This Was First Real Manga I Ever Saw, It Got Me Hooked. It Is A Classic And I would Recomend It To All Manga Lovers.

Kiyoko: The future is not a straight line. There are many different pathways. We must try to decide that future for ourselves.
Click to Rate
10
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
This movie use to be banned in Queensland (Australia) where I live. When it finally became legal I watched it. How to explain it......Being the adventures of a young man ... who couldn't resist pretty girls ... or a bit of the old ultra-violence ... went to jail, was re-conditioned ... and came out a different young man ... or was he ?. A Twisted Movie, But A Classic.

Alex: Eggiwegs! I would like... to smash them!
Click to Rate
11
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ 5.0 Stars
This Movie Is Hard Hitting And To The Point. The Movie Follows The Final Times Of Christ.

Caiphas: They say you're a king. Where is this kingdom of yours? What line of kings do you descend from? Speak up! You're just the son of some obscure carpenter, no? Some say you're Elijah, but he was carried off to Heaven in a chariot! Why don't you say something? You've been brought here as a blasphemer! What do you say to that? Defend yourself.

Jesus: I have spoken openly to everyone. I've taught in the Temple where we all gathered. Ask those who have heard what I have to say.

Temple Guard: Is that how you address the High Priest? With arrogance?
[the Temple guard strikes Jesus with authority]

Jesus: If I have spoken evil, tell me what evil I have said. But if not, why do you hit me?
Click to Rate
12
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List 5.0 Stars
Oskar Schindler uses Jews to start a factory in Poland during the war. He witnesses the horrors endured by the Jews, and starts to save them.

I remember the first time I saw this movie, it gave me nightmares for about 6 weeks. I would recomend the movie to anyone, but I would be careful about a younger audience.

Amon Goeth: This is very cruel, Oskar. You're giving them hope. You shouldn't do that. *That's* cruel!
Click to Rate
13
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
14
Alien 3 (1992,  R)
Alien 3 5.0 Stars
This is the third installment in the Alien movies, Ripley continues to be stalked by a savage alien, after her escape pod crashes on a prison planet. I would recomend this move.

Computer Voice: Stasis interrupted. Fire in cryogenic compartment. Repeat, fire in cryogenic compartment. All personnel report to emergency escape vehicle launch pod. Deep-space flight will commence in T-minus twenty seconds
Click to Rate
15
Aliens (1986,  R)
Aliens 5.0 Stars
This would have to be my Fav out of the 4 Alien movies, The planet LV-426 has been colonized, but contact is lost. Ripley has to go back as a "consultant", but this time she has the help of the colonial marines. This is a fast moving film, with a combanation of horror and kick but weaponary. Once you hear the sound of the "pulse rifle" you will never forget it. And at night if you were ever to hear the sound of the "Motion Tracker" you would run for your life.

Hudson: I'm ready, man, check it out. I am the ultimate bada**s! State of the bada** art! You do NOT want to f*** with me. Check it out! Hey Ripley, don't worry. Me and my squad of ultimate bada***s will protect you! Check it out! Independently targeting particle beam phalanx. Whoa! Fry half a city with this puppy. We got tactical smart missiles, phase-plasma pulse rifles, RPGs, we got sonic electronic ball breakers! We got nukes, we got knives, sharp sticks...
Click to Rate
16
Vampire Hunter D (1993,  Unrated)
Vampire Hunter D 4.5 Stars
This is a Great movie.

When the Sun Sets... The Hunt Begins

D: I am here for the young woman.

Meier Link: I wouldn't recommend it, Dunpeal. Taking on a vampire at night is a mission for morons and fools. Which are you?
Click to Rate
17
The Happiest Millionaire (1967,  G)
The Happiest Millionaire 5.0 Stars
This Would Have To Be One Of My All Time Fav's. I Would Recomend It To All Ages!!!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments