My Favorite Movies


  unicorn2307's Rating My Rating
1
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House 5.0 Stars
MY FAVORITE MOVIE EVER!!
Click to Rate
2
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall 5.0 Stars
MY FAVORITE MOVIE EVER!!
Click to Rate
3
A Man Apart (2003,  R)
A Man Apart 4.5 Stars
Tear Jerker!!
Click to Rate
4
Somewhere in Time (1980,  PG)
Somewhere in Time 5.0 Stars
This movie made me cry so much! I know that kind of Love! I only wish he could stay with her on earth forever!
Click to Rate
5
Ghost (1990,  PG-13)
Ghost 5.0 Stars
Beautiful and Powerful!!
Click to Rate
6
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
I loved this movie!!!!
Click to Rate
7
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth 5.0 Stars
FAVORITE MOVIE SINCE I WAS A KID!!
Click to Rate
8
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
9
Footloose (1984,  PG)
Click to Rate
10
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
11
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 5.0 Stars
this movie is in a class of its own! Loved it!!!!It is timeless!
Click to Rate
12
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
Click to Rate
13
A River Runs Through It (1992,  PG)
Click to Rate
14
Sleeping Beauty (1959,  G)
Click to Rate
15
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 3.0 Stars
good movie!
Click to Rate
16
The 'Burbs (1989,  PG)
The 'Burbs 5.0 Stars
HILARIOUS!! LOVED THIS SINCE THE FIRST TIME I SAW IT!!
Click to Rate
17
Seabiscuit (2003,  PG-13)
Seabiscuit 5.0 Stars
my favorite movie!!! a Must see film!!
Click to Rate
18
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
Click to Rate
19
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Click to Rate
20
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
one of my favs and IS MY BEST FRIEND MEGAN'S FAV MOVIE!!!
Click to Rate
21
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
22
Flicka (2006,  PG)
Click to Rate
23
Practical Magic (1998,  PG-13)
Click to Rate
24
City Slickers (1991,  PG-13)
Click to Rate
25
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold (1994,  PG-13)
Click to Rate
26
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
27
Monsters, Inc. (2001,  G)
Monsters, Inc. 5.0 Stars
This is one of my ALL TIME FAV CARTOON MOVIES!! LOVE IT!!
Click to Rate
28
Toy Story (1995,  G)
Click to Rate
29
The English Patient (1996,  R)
Click to Rate
30
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance 5.0 Stars
Kicked butt!
Click to Rate
31
The Cowboy Way (1954,  PG-13)
Click to Rate
32
Lonesome Dove (1989,  Unrated)
Click to Rate
33
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Click to Rate
34
Steel Magnolias (1989,  PG)
Click to Rate
35
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
Click to Rate
36
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
Click to Rate
37
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
Click to Rate
38
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
Click to Rate
39
Stephen King's The Stand (,  Unrated)
Stephen King's The Stand 5.0 Stars
My favorite S. King creation yet!! It's AMAZING!! He just wows me and this show is so emotionally and even spiritually charged! it moves me and everyone else I know who has seen it!"
Click to Rate
40
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
41
Facing the Giants (2006,  PG)
Click to Rate
42
Days of Thunder (1990,  PG-13)
Click to Rate
43
Charlotte's Web (2006,  G)
Charlotte's Web 3.5 Stars
AWWW! This classic was such a sweet show to watch!
Click to Rate
44
8 Mile (2002,  R)
8 Mile 4.0 Stars
I only watched it cause I like eminem, the show could have been better written.
Click to Rate
45
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 5.0 Stars
Great kid show! Loved it!
Click to Rate
46
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
47
Splash (1984,  PG)
Click to Rate
48
The Little Unicorn (1998,  Unrated)
Click to Rate
49
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil 5.0 Stars
MY FAVORITE MOVIES!!
Click to Rate
50
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse 4.0 Stars
MY FAVORITE MOVIES!!
Click to Rate
51
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Click to Rate
52
Blade (1998,  R)