My Favorite Movies

  unicornpeg2003's Rating My Rating
1
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
2
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
5
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
6
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
7
The Ring (2002,  PG-13)
Click to Rate
8
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
10
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
11
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
13
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
14
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
15
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
17
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
18
12 Monkeys (1995,  R)
Click to Rate
19
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
20
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
21
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Click to Rate
22
The Eye (2008,  PG-13)
Click to Rate
23
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
Click to Rate
24
The Grudge (2004,  Unrated)
Click to Rate
25
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
26
28 Weeks Later... (2007,  R)
Click to Rate
27
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Click to Rate
28
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
29
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
30
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 4.5 Stars
This was a great movie. I laughed. I was grossed out (just a little). Johnny Depp added another unusual character to his repertoire. I don't usually like musicals but I'll take dark ones like this.
Click to Rate
31
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man 4.5 Stars
I am a huge comic book fan so really enjoyed how they tried to get Tony Stark right. It had a good story line and action. I love the suit and cannot wait for the sequel!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments