My Favorite Movies


  universalkid1000's Rating My Rating
1
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Shyamalan's original masterpiece that is well worth the second viewing. A gripping psychological thriller that will keep you enthralled in its magic well until the end, which will leave you speechless for the rest of the nght.
2
Unbreakable (2000,  PG-13)
Unbreakable
Great superhero movie from M. Night Shyamalan
3
Signs (2002,  PG-13)
Signs
Mel Gibson's best film! A great sci/fi and drama that leaves you questioning your faith. M. Night Shyamalan is making his mark in the film industry.
4
The Village (2004,  PG-13)
The Village
A complex, edge-of-your-seat thriller with mind-bending twists and turns and a thought provoking film
5
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Lady in the Water
The most underrated, beautiful, enchanting and inspiring film I have ever seen! It is M. Night Shyamalan's Crowning Acheivement thus far. A superb fantasy film that has inspired me and has left me in awe to this day.
6
The Happening (2008,  R)
The Happening
One word: scary! I guess Shyamalan's movies grow on me more! He never fails to impress me!
7
Wide Awake (1998,  PG)
Wide Awake
Has the pure genius of M. Night Shyamalan. Great movie written all over it. Such a big heart.
8
Juno (2007,  PG-13)
Juno
The best movie of the year, and one of the best ever made! Ellen Page in my opinion was robbed of the Oscar!
9
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
Absolutely brilliant movie. Tugs on your emotions and makes you believe.
10
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield
A scary spectacle which doesn't fail to leave you on the edge of your seat.
11
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
An absolutely brilliant piece of filmmaking! The best Batman movie!
12
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
A great prelude to Batman's beginnings! Nolan is a genius that made a work of art! Makes way for the great movie that is The Dark Knight
13
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
Absolutely amazing. Will keep you guessing even after it is over.
14
Memento (2000,  R)
Memento
With its unique execution, asthetic perfection and a superb cast, this is a rare find!
15
Insomnia (2002,  R)
Insomnia
One of the best thrillers ever!
16
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
There is a beautiful irony in its story and a grace in its tone and perfected look. This is filmmaking at its very best.
17
Avatar (2009,  PG-13)
Avatar
Dare I say, this was one of the best films I have ever seen. The film presented familiar themes, but was executed brilliantly. It's a stunning piece of filmmaking. Praise shoud go to Zoe Saldana's Oscar-worthy performance as Netyiri. Like any great film, it draws you in. Like Star Wars, you are immersed in the world you are in.
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I have this movie memorized as I watched it like a hundred times! It's awesome!
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Not as good as The Phantom Menace, but still good.
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The most emotionally gripping of all six Star Wars films. Easily the best!!! Thank you George Lucas for such an adventure that has capitvated our imaginations for over thirty years!
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The original classic I fell in love with!
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The darker, grittier one that shocked us all! Great!
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Great finale!
24
THX 1138 (1971,  PG)
THX 1138
Provocative, suspenseful and a great first film from George Lucas.
25
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The original classic from Steven Spielberg and George Lucas is one to be remembered
26
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Great sequel that keeps your heart pounding!
27
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Watched it many times, as it is a great movie!
28
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Well worth the wait! What an awesome return for Indiana Jones!
29
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List
A haunting portrayl of the Holocaust.
30
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
The first in one of the greatest film trilogies in the history of film!
31
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
Strong follow-up to The Fellowship of the Ring
32
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
A great finale and film! Kudos to Peter Jackson
33
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
Great epic remake of the original 1933 classic
34
Sideways (2004,  R)
Sideways
The One Reason to watch this movie is Paul Giamatti - He is a FANTASIC ACTOR!
35
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Hilarious movie! Ferrell is genius! Who's even better? Steve Carell! To quote Brick :"I don't know what we're yelling about!"
36
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Will Ferrell's best movie by far. He's proven himself as a serious actor in this beautifully written and shot comedy about life and death.
37
Jaws (1975,  PG)
Jaws
A classic Horror film from the legendary Steven Spielberg!
38
Speed (1994,  R)
Speed
Classic movie!
39
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
Beautiful movie. Both Keanu Reeves and Sandra Bullock are incredible and make a great couple.
40
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ
A true epic movie! A classic from Mel Gibson
41
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
Classic love story from James Cameron; an epic at sea!
42
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
A brilliant piece of filmmaking. Quite the debut film. Darabont and King make the perfect combination.
43
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
What a fantastic movie. Will make you cry all night
44
The Mist (2007,  R)
The Mist
One of the scariest movies I have ever seen. This is not your conventional horror film. Shows who the real monsters are. The ending highlights that so brilliantly!
45
The Terminator (1984,  R)
The Terminator
Great for an independant movie!
46
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Possibly the best action film ever made! Cameron has made a great action classic that film buffs will remember forever!
47
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
Good follow-up
48
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
Terminator Salvation
Excellent without a doubt. Definetely better then the last installment.
49
True Lies (1994,  R)
True Lies
A great action comedy from James Cameron! Action packed and funny as hell!
50
The Abyss (1989,  PG-13)
The Abyss
A classic underwater adventure from James Cameron!
51
Aliens (1986,  R)
Aliens
Cameron's sequel outdoes the original and marks the beginnings of a great filmmaking career.
52
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
A classic monster movie from Steven Spielberg! The effects are nothing like you've never seen before!
53
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
Awesome follow-up to the original
54
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
Jurassic Park III
Strong follow-up, although it could've been a lot longer...
55
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
The first in a great set of action movies from Jerry Bruckheimer and Gore Verbinski
56
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Damn Good Adventure movie! kudos to Jerry Bruckheimer and especially Johnny Depp! Without you, we would not have Pirates of the Caribbean!
57
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Great movie! Johnny Depp is superb!
58
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
The Best Bond film ever!!! Daniel Craig is superb as the famous spy that Ian Fleming created so many years ago!
59
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
Quantum of Solace
Awesome movie. Finishes the story of Casino Royale quite good. This is the Bond I like: gritty, vulnerable and edgy.
60
Willow (1988,  PG)
Willow
Amazing fantasy movie!
61
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
One of my favortes, a great thriller with amazing performances by Caveizel, Pearce, and Richard Harris
62
The Departed (2006,  R)
The Departed
A classic film! The acting is top notch!
63
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
The original, great movie!
64
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
A fantastic follow-up that kicks the original in the ass!
65
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3
The best Spider-Man film yet! Kudos to everyone involved! Tobey Maguire gives a stellar performance, as with Kirsten Dunst and James Franco. Newcomers Topher Grace, Bryce Dallas Howard and Thomas Haden Church have something to offer as well. Overall, a great movie!
66
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men
The original movie that opened with a bang!
67
X2 (2003,  PG-13)
X2
A better film than the original!
68
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Could've been longer, but a good finish
69
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
Interesting origin story. Good watch on Blu-ray.
70
Hulk (2003,  PG-13)
Hulk
Good movie! Eric Bana delivers as well as the other cast!
71
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
Funny, great action movie. Jeff Goldblum is superb
72
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
Great wacky comedy
73
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II
Awesome followup!
74
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III
Good finale!
75
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum
Fantastic family movie! Go see it!
76
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
Beautiful movie! Steven Spielberg is truly a master filmmaker.
77
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away
A movie about hope and survival. Tom Hanks is superb! A great movie.
78
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Classic movie! The original and greatest!
79
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
A sequel thats better in action and special effects!
80
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
Good finale to the trilogy!
81
The Animatrix (2003,  Unrated)
The Animatrix
Cool animation and story makes it well worth it for Matrix fans!
82
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity
The original action movie that keeps you enthralled throughout!
83
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Matt Damon steals the show in the kick-ass sequel! Awesome movie!
84
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Absolutely brilliant! The best of all three! Matt Damon is superb, the action is spectacular, the story is smart, and a great spy thriller it most definetely is. YOU CANNOT MISS IT!
85
Twister (1996,  PG-13)
Twister
An old time favorite. The fury of nature is always fascinating! The sepcial effects are awesome!
86
Troy (2004,  R)
Troy
Great epic!
87
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
Music and Lyrics
Good comedy. The music is great and Hugh Grant and Drew Barrymore have great chemistry.
88
Apollo 13 (1995,  PG)
Apollo 13
Classic!
89
Sphere (1998,  PG-13)
Sphere
Nice adaption of my favorite novel from Michael Crichton
90
The Last Samurai (2003,  R)
The Last Samurai
Fantastic movie! A great epic.
91
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
Absolutely brilliant! A smart edge-of-your-seat thriller with twists and turns! Kudos to the Wachowski Brothers
92
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
Good action movie! The special effects are amazing! Shia Laboeuf was a hoot as Sam Witwicky.
93
World Trade Center (2006,  PG-13)
World Trade Center
A fine way to tribute to these two men. A good movie about heroism and courage.
94
Ghost (1990,  R)
Ghost
Beautiful movie! An old time favorite!
95
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
Fun superhero movie.
96
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Good follow up to the original
97
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
The Perfect Storm
I remember watching this time and time again on video. This movie is a roller coaster ride. The acting is top notch. Especially by Wahlberg.
98
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
What a fantastic movie. Makes you think. Haley Joel Osment is superb in this film as he was in "The Sixth Sense".
99
Eagle Eye (2008,  PG-13)
Eagle Eye
Shia LaBeouf delivers yet another great performance. A fast-pace, edge-of-your-seat thrill ride!
100
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
What a great thriller. Shia LaBeouf was amazing in this movie. A true gem of a movie.
101
The Island (2005,  PG-13)
The Island
A great sci/fi thriller from Michael Bay. Probably his best.
102
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
One of the coolest films ever made. Richard Dreyfuss is a sensational actor, and the film will remain as a classic for years to come. Spielberg's original scifi classic.
103
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
A classic martial arts movie. A beautiful work of art.
104
Phenomenon (1996,  PG)
Phenomenon
John Travolta's best performance. An absolutely great movie!
105
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
A true testament to Zemeckis' genius and Tom Hanks superb acting skills. Possibly the best of Zemeckis
106
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure
Good caper movie.
107
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
Better than the original, a solid action movie, for family!
108
Dante's Peak (1997,  PG-13)
Dante's Peak
One of my favorite disaster movies. A Lot better than Volcano.
109
300 (2007,  R)
300
An innovative spectacle. What a cool movie!
110
Vantage Point (2008,  PG-13)
Vantage  Point
Very effective thriller with twists and turns you never see coming
111
Atonement (2007,  R)
Atonement
A great gem of a film, Great performances by McAvoy and Knightley as well as Saoirse Ronan
112
Speed Racer (2008,  PG)
Speed Racer
A visual feast for the eyes combined with a script from the Wachowski Brothers promises some fun time!
113
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Although ranchy at times, it was a funny comedy that surprisingly had a big heart. Steve Carell is a comic genius!
114
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
Hilarious! A fine follow up for Apatow.
115
Superbad (2007,  R)
Superbad
A hilarious movie from the producers of The 40-Year-Old Virgin.
116
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
Apatow and team do it again. Peter Segel made a great comedy!
117
The Brave One (2007,  R)
The Brave One
One of the better revenge dramas to come out in recent years. Jodie Foster again proves her versatility as an actress.
118
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
A beautiful, haunting, gritty masterpiece. Asthetically perfect; not to be missed.
119
Garden State (2004,  R)
Garden State
Full of humor, witt and humanity. Natalie Portman shines in her role as Sam, and has never been better.
120
The Shining (1980,  R)
The Shining
Scary, foreboding and visually exciting. Hard to keep your eyes off.
121
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
Not just the best Pixar movie, but one of the best pictures of 2008.
122
Frequency (2000,  PG-13)
Frequency
Excellent movie about second chance and the bond between a father and his son.
123
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect
Poignant, disturbing, and a compelling watch. Ashton Kutcher delivers a great performance.
124
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
A great epic! Russel Crowe is brilliant in this movie!
125
Earth (Disneynature's Earth) (Planet Earth) (2009,  G)
Earth (Disneynature's Earth) (Planet Earth)
Spectacular! A beautiful piece of filmmaking that showcases the brilliance and beauty of our existence. Do not miss this. Watch on Blu-ray!
126
Field of Dreams (1989,  PG)
Field of Dreams
Kevin Costner's best movie! A beautiful movie.
127
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
A well executed film with no clean getaways. Gritty, edgy and good!
128
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
This is a work of art. Spacey gives an excellent performance.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments