My Favorite Movies


  1. urssweetnovember
  2. kevin

Give list a short description

  urssweetnovember's Rating My Rating
1
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
2
Hostage (2005,  R)
Click to Rate
3
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
Click to Rate
4
Die Another Day (2002,  PG-13)
Click to Rate
5
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
Click to Rate
6
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
7
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
8
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
9
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
10
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Click to Rate
11
Baby's Day Out (1994,  PG)
Click to Rate
12
28 Weeks Later... (2007,  R)
Click to Rate
13
Wolf Creek (2005,  R)
Click to Rate
14
The Hitcher (1984,  R)
Click to Rate
15
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Click to Rate
16
Dark Water (2002,  PG-13)
Click to Rate
17
The Ring Two (2005,  PG-13)
Click to Rate
18
Zodiac (2007,  R)
Click to Rate
19
Perfect Stranger (2007,  R)
Click to Rate
20
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
21
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
Click to Rate
22
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
23
Perfume (2002,  R)
Click to Rate
24
8 Mile (2002,  R)
Click to Rate
25
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
26
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
27
88 Minutes (2008,  R)
Click to Rate
28
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
29
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
30
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
31
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
Click to Rate
32
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
b
Click to Rate
33
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
34
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
35
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
36
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
38
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
39
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
40
The Ring (2002,  PG-13)
Click to Rate
41
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
42
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
43
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
44
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
45
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
46
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
47
Wedding Crashers (2005,  R)
Click to Rate
48
War of the Worlds (2005,  PG-13)
Click to Rate
49
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
50
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
Click to Rate
51
The Longest Yard (2005,  PG-13)
Click to Rate
52
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
53
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
54
There's Something About Mary