My Favorite Movies
movies i like
| UsernameMissing's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
| 2 |
Empire Records (1995, PG-13)
If i had to choose the best song ever i would probably do worse than this movie had already done.Perfect!AC/DC 'If you want blood"-best freaking song!The cast is young and hopeless(at least at the time,except Liv Tyler who is still a hopelessly failed actress)Ethan Embry is adorable and The Coyote Shivers on the roof,holy shit-priceless! |
|
| 3 |
Savage Messiah (1972, R) |
|
| 4 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005, R) |
|
| 5 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 6 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 7 |
In the Name of the Father (1993, R) |
|
| 8 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
| 9 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 10 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 11 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 12 |
Matchstick Men (2003, PG-13) |
|
| 13 |
Superbad (2007, R) |
|
| 14 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 15 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 17 |
Domino (2005, R) |
|
| 18 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 19 |
Scarface (1983, R) |
|
| 20 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 21 |
Running Scared (2006, R) |
|
| 22 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 23 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 24 |
Crank (2006, R) |
|
| 25 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 26 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 27 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 28 |
Tarzan (1999, G) |
|
| 29 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 30 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 31 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 32 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 33 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 34 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 35 |
Police Academy (1984, R) |
|
| 36 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 37 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 38 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 39 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 40 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 41 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 42 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 43 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 44 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 45 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 46 |
Sin City (2005, R) |
|
| 47 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
| 48 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 49 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 50 |
Primal Fear (1996, R) |
|
| 51 |
24 Hour Party People (2002, R) |
|
| 52 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 53 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 54 |
I'm Not There (2007, R) |
|
| 55 |
Control (2007, R) |
|
| 56 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
| 57 |
tom thumb (1958, G) |
|
| 58 |
Mi nismo andjeli 2 (2005, Unrated) |
|
| 59 |
Mi nismo andjeli 3: Rock & roll uzvraca udarac (We Are Not Angels: Rock and Roll Strike Back) (2006, Unrated) |
|
| 60 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 61 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 62 |
Mi nismo andjeli (1992, Unrated) |
|
| 63 |
Engel & Joe (2001, Unrated) |
|
| 64 |
Analyze This (1999, R) |
|
| 65 |
Analyze That (2002, R) |
|
| 66 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 67 |
The Boy Friend (1971, G) |
|
| 68 |
Candy (2006, R) |
|
| 69 |
Juno (2007, PG-13)
"When I see them all running like that, with their things bouncing around in their shorts, I always picture them naked, even if I don't want to. All i see is pork swords." |
|
| 70 |
Charade (1963, G) |
|
| 71 |
The Night of the Iguana (1964, Unrated) |
|
| 72 |
Sid & Nancy (1986, R) |
|
| 73 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 74 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 75 |
Ivkova slava (2005, Unrated) |
|
| 76 |
To Catch a Thief (1955, Unrated) |
|
| 77 |
The Little Prince (1974, G) |
|
| 78 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 79 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
| 80 |
The Strawberry Statement (1970, R) |
|
| 81 |
The Border Post (Karaula) (2006, Unrated) |
|
| 82 |
Snatch (2001, R) |
|
| 83 |
Kako je propao rokenrol (The Fall of Rock and Roll) (1989, G) |
|
| 84 |
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959, Unrated) |
|
| 85 |
2 Days in Paris (Deux jours ŕ Paris) (2007, R) |
|
| 86 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949, Unrated) |
|
| 87 |
The Fisher King (1991, R) |




















































































