My Favorite Movies


  SithMistressPadme's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 5.0 Stars
star wars there is a few cute parts i do like the movie alot though..I love anything star wars..
Click to Rate
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 5.0 Stars
i liked it alot.i can watch it often
Click to Rate
3
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5 Stars
ok i found it alittle boring, being a star wars fan.
Click to Rate
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.5 Stars
good movie it takes a turn very good graphics.great actors & actress to.
Click to Rate
5
Shattered Glass (2003,  PG-13)
Shattered Glass 5.0 Stars
good movie hayden delivers a dramatic yet comic role.. I love this film...
Click to Rate
6
Life as a House (2001,  R)
Life as a House 5.0 Stars
i loved this show it was inspiring and very good..
Click to Rate
7
Hamlet (1990,  PG)
Hamlet 5.0 Stars
excellent movie I love only this hamlet because it has the best choice for the cast, it is a dramatic movie that has been in my collection for years. I love the fine acting between gibson as hamlet he is so conflicted with helping glenn close his mother in the film yet in the end he could not save her. The movie is brilliant and it is best to watch though long helps teach people about shakespeare novels, children should watch it as part of thier homework in high school as far as i am concerned if they are studying shakespeare.
Click to Rate
8
House of Dark Shadows (1970,  PG)
House of Dark Shadows 5.0 Stars
good and spooky
Click to Rate
9
The Mists of Avalon (2001,  Unrated)
The Mists of Avalon 5.0 Stars
one of my favorite films
Click to Rate
10
Night of Dark Shadows (Curse of Dark Shadows) (1971,  Unrated)
Night of Dark Shadows (Curse of Dark Shadows) 5.0 Stars
its wonderful one of the best films i ever seen i have it in my own personal collection.
Click to Rate
11
Shakespeare in Love (1998,  R)
Shakespeare in Love 5.0 Stars
very good movie shows shakespeare in a different way good drama , love and romance my favorite part though is judi denches appearance towards the end.
Click to Rate
12
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
Tomorrow Never Dies 5.0 Stars
another good bond film
Click to Rate
13
GoldenEye (1995,  PG-13)
GoldenEye 5.0 Stars
this is one of my very favorites and my very favorite pierce made as bond i loved it.
Click to Rate
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
this is my favorite in the star wars series, i watch it alot action is awsome in it
Click to Rate
15
Xanadu (1980,  PG)
Xanadu 5.0 Stars
one of my favorite films of all time
Click to Rate
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 5.0 Stars
this movie is awsome i love it the best part is the ending you have to see it.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments