My Favorite Movies
| Val481558676's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
August Rush (2007, PG) |
|
| 2 |
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002, G) |
|
| 3 |
Two Brothers (2004, PG) |
|
| 4 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 5 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 6 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 7 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 8 |
Something Wicked This Way Comes (1983, PG) |
|
| 9 |
Big (1988, PG) |
|
| 10 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 11 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 12 |
Black Robe (1991, R) |
|
| 13 |
Windwalker (1981, PG) |
|
| 14 |
A Thief of Time (2004, Unrated) |
|
| 15 |
Spirit Rider (1993, Unrated) |
|
| 16 |
DreamKeeper (2003, Unrated) |
|
| 17 |
Skins (2002, R) |
|
| 18 |
The Last of His Tribe (1992, PG-13) |
|
| 19 |
Bury My Heart at Wounded Knee (2007, Unrated) |
|
| 20 |
Song of Hiawatha (1997, PG) |
|
| 21 |
What the Bleep Do We Know!? (2004, Unrated) |
|
| 22 |
Hearts in Atlantis (2001, PG-13) |
|
| 23 |
The Artist & the Shaman (2004, Unrated) |
|
| 24 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 25 |
Elektra (2005, PG-13) |
|
| 26 |
Origin: Spirits of the Past (Gin-iro no kami no Agito) (2006, Unrated) |
|
| 27 |
Frequency (2000, PG-13) |
|
| 28 |
Blueberry (Renegade) (2004, R) |
|
| 29 |
Whale Rider (2003, PG-13) |
|
| 30 |
Frost/Nixon (2008, R) |
|
| 31 |
The 13th Warrior (1999, R) |
|
| 32 |
Dead Man (1995, R) |
|
| 33 |
The Visitor (2008, PG-13) |
|
| 34 |
The Silent Holy Stones (Lhing vjags kyi ma ni rdo vbum) (2005, Unrated) |
|
| 35 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 36 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 37 |
10,000 B.C. (2008, PG-13) |
|
| 38 |
Messages (2007, Unrated) |
|
| 39 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 40 |
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984, PG) |
|
| 41 |
The Crow (1994, R) |
|
| 42 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 43 |
Rudyard Kipling's The Jungle Book (1994, PG) |
|
| 44 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 45 |
Dragonheart (1996, PG-13) |
|
| 46 |
The Great Debaters (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Casanova (2005, R) |
|
| 48 |
Seabiscuit (2003, PG-13) |
|
| 49 |
Evita (1997, PG) |
|
| 50 |
Hidalgo (2004, PG-13) |
|
| 51 |
Anna and the King (2000, PG-13) |
|
| 52 |
First Knight (1995, PG-13) |
|
| 53 |
Tristan & Isolde (2006, PG-13) |
|
| 54 |
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999, R) |
|
| 55 |
Miracle at Sage Creek (2005, PG-13) |
|
| 56 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 57 |
Brothers in Arms (2005, R) |
|
| 58 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 59 |
Charlie Wilson's War (2007, R) |
|
| 60 |
Gandhi (1982, PG) |
|
| 61 |
Kundun (1997, PG-13) |
|
| 62 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 63 |
Chaplin (1992, PG-13) |
|
| 64 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 65 |
Bicentennial Man (1999, PG) |
|
| 66 |
Hook (1991, PG) |
|
| 67 |
Zathura (2005, PG) |
|
| 68 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 69 |
Miracle at St. Anna (2008, R) |
|
| 70 |
The Last Temptation of Christ (1988, R) |
|
| 71 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 72 |
Dead Again (1991, R) |
|
| 73 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 74 |
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995, PG-13) |
|
| 75 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 76 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 77 |
Spawn (1997, PG-13) |
|
| 78 |
The Horse Whisperer (1998, PG-13) |
|
| 79 |
The Polar Express (2004, G) |














































































