Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Favs
by
Linda
My Top 150 Movies
by
Kieran
Seen of-
1001 movies you must see before you...
by
Ross
Movies I Want to See
by
Jen
AFI's 10 Top 10
by
Alexander
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Valeria F. B...
ValeriaFBrignani5885's Rating
My Rating
1
A Clockwork Orange
(1971, R)
2
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth)
(2006, R)
3
American Beauty
(1999, R)
4
American History X
(1998, R)
5
Apocalypse Now
(1979, R)
6
Babel
(2006, R)
7
Big Fish
(2003, PG-13)
8
Cidade de Deus, (City of God)
(2003, R)
9
Clerks
(1994, R)
10
Almost Famous
(2000, R)
11
Donnie Darko
(2001, R)
12
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
14
Fight Club
(1999, R)
15
Full Metal Jacket
(1987, R)
16
Interview with the Vampire
(1994, R)
17
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
18
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
19
Jarhead
(2005, R)
20
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
21
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
22
Labyrinth
(1986, PG)
23
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
(1998, R)
24
Lost In Translation
(2003, R)
25
Memento
(2000, R)
26
Million Dollar Baby
(2004, PG-13)
27
Memoirs of a Geisha
(2005, PG-13)
28
Minority Report
(2002, PG-13)
29
Napoleon Dynamite
(2004, PG)
30
Pulp Fiction
(1994, R)
31
Requiem for a Dream
(2000, R)
32
Reservoir Dogs
(1992, R)
33
Scarface
(1983, R)
34
Seven (Se7en)
(1995, R)
35
Shaun of the Dead
(2004, R)
36
Sin City
(2005, R)
37
Sleepy Hollow
(1999, R)
38
Snatch.
(2001, R)
39
South Park: Bigger, Longer and Uncut
(1999, R)
40
Taxi Driver
(1976, R)
41
Team America - World Police
(2004, R)
42
Thank You For Smoking
(2005, R)
43
The Big Lebowski
(1998, R)
44
The Crow
(1994, R)
45
The Fifth Element
(1997, PG-13)
46
The Godfather
(1972, R)
47
The Goonies
(1985, PG)
48
The Matrix
(1999, R)
49
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D)
(1993, PG)
50
The Royal Tenenbaums
(2001, R)
51
The Rocky Horror Picture Show
(1975, R)
52
The Shining
(1980, R)
53
The Silence of the Lambs
(1991, R)
54
The Usual Suspects
(1995, R)
55
The Wizard of Oz
(1939, G)
56
Tim Burton's Corpse Bride
(2005, PG)
57
Trainspotting
(1996, R)
58
Underworld
(2003, R)
59
V for Vendetta
(2006, R)
60
Walk the Line
(2005, PG-13)
61