My Favorite Movies


  valkyrian's Rating My Rating
1
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
A masterpiece. Just brilliant. I'll just say that it's a great fairy tale for adults. Totally recommended.
2
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
Just great. Think about the perfect actors working together with a great director and a very acid story. Need to say, a friend of mine is just like Spud!!!
3
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
If you wanted a new classic in the 90's this is it. Unforgettable scenes, great plots.
4
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
This is a great piece of art!!! Just brilliant!!!
5
Snatch (2001,  R)
Snatch
The flavor of the scenes makes you want to grab another bite. A bunch of greedy guys "snatching" a diamond from each other, and just when you thought you knew what was all about, the dog becomes the hero!!! Everytime I see a movie about many stories related I might say they should be made like this one!!!
6
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
Natural Born Killers
It's as simple as this: Love it or hate it!!! But I absolutely love it!!!
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
8
Colour Me Kubrick (2007,  Unrated)
Colour Me Kubrick
Irony, sarcasm, the mischiveous mind... didn't I say before how I love this kind of personalities?
This is one of the best works from Malkovich!!! Also is about one of my favorite directors: Stanley Kubrick.
It's about a real event that happened before Stanley died. He was shooting Eyes wide shut, and Alan Conway somehow, someway, always convinced people that he WAS Stanley Kubrick!!! So he got into a few trouble, but he also got meals and drinks in the most fancy restaurants and high society parties in England. Funny thing is how the director of this movie plays along with the music from Stanley Kubrick's movies!!! It's great!!!
Of course, you'll be able to understand a lot of details if you watched Stanley Kubrick's movies before watching this one.
I totally recommend it. If you are a Kubrick's fan (who isn't) you'll love it too.
9
Metropolis (1927,  Unrated)
Metropolis
A wonderful and unprecedent work. There was no such thing as "production" in a movie before this one
10
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
Just in case you've already seen it, I'm sure you'll agree you have to watch this movie over and over again...
Mindgames travel through Pink Floyd's lyrics an melodies while somehow all the images play along around your head, heart and soul.
Totally recommended, highly addictive.
Everytime I see it it changes my life's point of view.
11
Big Fish (2003,  PG-13)
12
Dobermann (1997,  R)
13
Requiem for a Dream (2000,  R)
14
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
15
Bananas (1971,  PG-13)
16
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
17
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
18
Caveman (1981,  PG)
19
The Dark Side of the Heart (El Lado oscuro del corazón) (1994,  R)
20
The Full Monty (1997,  R)
21
The Elephant Man (1980,  PG)
22
Waking Life (2001,  R)
Waking Life
This movie is undoubtedly one of the best films ever done about the philosophy and different points of view, use and application of life, death, society, karma, evolution, technology, stupidity, government, religion, neccesity, belief and disbelieve and finally... the way how life, feelings, time and people are supposed to connect with each other, no matter what we do. Of course, everything is a dream narrated by his creator (dreamer...) And, as Poe said, and I quote: "All we are is but a dream within a dream..."
Beautifully hand painted, frame by frame by more than a dozen different artists. Painted frame by frame over the originally filmed background. It gives us a scent that I haven't seen on any other movie before. Totally recommended for those of you who want to know more about black or white, about this or that, about this life or the past, maybe the next, about when, who, and what the hell we are here for... NOT RECOMMENDED FOR PEOPLE WHO CAN'T DAY DREAM ABOUT LIFE... NOT RECOMMENDED FOR PEOPLE WHO DOESN'T REALLY USE THE BRAIN TO TRY TO THINK OF THE MEANING OF LIFE AND REJOICE IN THEIR RESEARCH...
23
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
24
Shine (1996,  PG-13)
25
Psycho (1960,  R)
26
Yellow Submarine (1968,  G)
27
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
28
American History X (1998,  R)
29
The Nine Lives of Fritz the Cat (1974,  R)
30
Mulholland Drive (2001,  R)
31
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
32
Scent of a Woman (1992,  R)
33
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
It takes me away
34
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
35
The Crying Game (1992,  R)
36
The Pillow Book (1997,  NC-17)
37
Farinelli (1995,  R)
38
Amadeus (1984,  R)
39
The Boys from Brazil (1978,  R)
40
The Pianist (2002,  R)
41
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
42
In the Name of the Father (1993,  R)
43
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
44
Kalifornia (1993,  R)
45
Seven (Se7en) (1995,  R)
46
The Shawshank Redemption (1994,  R)
47
1492: Conquest of Paradise (1992,  PG-13)
48
The Godfather (1972,  R)
49
Heat (1995,  R)
50
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
51
The Wizard of Oz (1939,  G)
52
Alice in Wonderland (1951,  G)
Alice in Wonderland
Unbelievable! A classic! Do yourself a favor and get the book, then watch the movie again. Hallucinating...
53
Alice in Wonderland (1995,  Unrated)
54
Fantasia (1940,  G)
55
Monsters, Inc. (2001,  G)
56
Ice Age (2002,  PG)
57
The Jungle Book (1967,  PG)
The Jungle Book
Excellent movie! Not just one of the million animation movies that have been made lately, this one's a classic. Voices in spanish are so great, contributions by movie director Alfonso Arau as Shere Khan, Luis Manuel Pelayo as Bagueera and the great Tin Tan as Baloo. All of them from Mexico.
58
Antz (1998,  PG)
59
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
60
The Evil Dead (1981,  NC-17)
61
Evil Dead 2 (1987,  R)
62
The Exorcist (1973,  R)
63
Rosemary's Baby (1968,  R)
64
Luther the Geek (1990,  Unrated)
65
The Omen (2006,  R)
66
The Omen (1976,  R)
67
The Birds (1963,  PG-13)
68
Heavenly Creatures (1994,  R)
69
Girl, Interrupted (1999,  R)
70
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
71
Saving Private Ryan (1998,  R)
72
Platoon (1986,  R)
73
Fargo (1996,  R)
74
Apocalypse Now (1979,  R)
75
The Prophecy (1995,  R)
76
The Prophecy II: Ashtown (1997,  R)
77
Citizen Kane (1941,  PG)
78
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
79
The Serpent and the Rainbow (1987,  R)
80
Scarface (1983,  R)
81
Stigmata (1999,  R)
82
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
I felt like they stole my ideas for a movie script
83
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
Fine work as a science fiction movie.
84
Alien (1979,  R)
85
Santo y Blue Demon Contra Los Monstruos Zero (1968,  Unrated)
86
Santo Contra Los Hombres Infernales (1961,  Unrated)
87
Santo: El Enmascardo de Plata - Infraterrestre! (2001,  Unrated)
88
Santo y Blue Demon Contra Dracula y el Hombre Lobo (1973,  Unrated)
89
Santo el Enmascardo de Plata vs la Invasión de los Marcianos (Santo Versus the Martian Invasion) (1967,  Unrated)
90
El Santo en el Tesoro De Dracula (1968,  Unrated)
91
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck
I love any vampire movie, and in this case, Roman Polanski is one of my favorite actors and directors
92
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
93
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
94
Interview with the Vampire (1994,  R)
95
Dracula (1931,  Unrated)
96
Drácula (1931,  Unrated)
97
Dracula (1973,  Unrated)
98
Shadow of the Vampire (2000,  R)
99
Nadja (1995,  R)
100
The Addiction (1995,  R)
101
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
102
The Doors (1991,  R)
103
Buena Vista Social Club (1999,  G)
104
Underworld (2003,  R)
Underworld
Didn´t I say I loooove any good vampire movie and this is one of them
105
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993,  R)
106
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
107
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
108
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
Freedom!!!!!
109
Birdy (1984,  R)
110
Amores Perros (2001,  R)
111
Los Olvidados (The Young and the Damned) (1952,  Unrated)
112
Cronos (1994,  R)
113
The Kid (1921,  Unrated)
114
Miracolo a Milano (Miracle in Milan) (1951,  Unrated)
115
My Left Foot (1989,  R)
116
GoodFellas (1990,  R)
117
American Beauty (1999,  R)
118
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
119
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
120
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
121
Jerry Maguire (1996,  R)
122
Ahi Viene Martin Corona (1951,  Unrated)
123
Los Hijos De Maria Morales (1952,  Unrated)
124
Dead Poets Society (1989,  PG)
125
ĄÁtame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
126
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
127
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
128
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
129
The Crow (1994,  R)
130
The Kid (,  Unrated)
131
Charlie Chaplin - The Forgotten Years (,  Unrated)
132
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
133
Crazy in Alabama (1999,  PG-13)
134
Eyes Wide Shut (1999,  R)
135
Dead Man Walking (1995,  R)
136
Bad Boys (1982,  R)
137
I Am Sam (2002,  PG-13)
138
Good Will Hunting (1997,  R)
Good Will Hunting
Great, just great!!!
139
Johnny Got His Gun (1971,  PG)
140
Boys Don't Cry (1999,  R)
141
Nazarín (1958,  Unrated)
142
Shallow Grave (1995,  R)
143
The Green Mile (1999,  R)
144
Un grand amour de Beethoven (The Life and Loves of Beethoven) (1989,  Unrated)
145
Shakespeare in Love (1998,  R)
146
Hamlet (1990,  PG)
147
The Shining (1980,  R)
148
Underworld (1927,  Unrated)
149
Billy Elliot (2000,  R)
150
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
151
Delicatessen (1991,  R)
152
The Silence of the Lambs (1991,  R)
153
Hannibal (2001,  R)
154
Red Dragon (2002,  R)
Red Dragon
All of the Hannibal movies are intelligently directed and acted. Of course I'll have to mention Thomas Harris and his astonishing way of writing. He gives every one of his stories a unique personality. Then comes a great director and great actors to bring life to the most intrincated studies of the human mind...
155
Kiss Meets the Phantom of the Park (1978,  G)
156
Barry Lyndon (1975,  PG)
157
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
158
Spartacus (1960,  PG-13)
159
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
160
Lolita (1962,  Unrated)
161
Full Metal Jacket (1987,  R)
162
Dangerous Liaisons (1988,  R)
163
Being John Malkovich (1999,  R)
164
Eragon (2006,  PG)
165
The Pink Panther (1963,  Unrated)
166
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
167
A Shot in the Dark (1964,  PG)
168
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
169
The Party (1968,  PG)
170
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
171
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
172
Frailty (2002,  R)
173
Class of 1984 (1982,  R)
174
Labyrinth (1986,  PG)
175
The Hunger (1983,  R)
176
Absolute Beginners (1986,  PG-13)
177
Tristana (1970,  Unrated)
178
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
179
The Breed (2001,  R)
The Breed
Well... it's a vampire movie, not a real good one, but I liked it
180
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967,  Unrated)
181
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
182
Belle de jour (,  R)
183
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979,  Unrated)
184
La Voie lactée (The Milky Way) (1969,  PG)
185
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz (Ensayo de un crimen)(Rehearsal for a Crime) (1955,  Unrated)
186
Viridiana (1961,  R)
187
Illusion Travels by Streetcar (La Ilusion viaja en tranvia) (1954,  Unrated)
188
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
189
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
190
The Godfather, Part II (1974,  R)
191
The Mission (1986,  PG)
192
Awakenings (1990,  PG-13)
193
Raging Bull (1980,  R)
194
The Deer Hunter (1978,  R)
195
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
196
Any Given Sunday (1999,  R)
197
Author! Author! (1982,  PG)
198
...And Justice For All (1979,  R)
199
Carlito's Way (1993,  R)
200
Insomnia (2002,  R)
201
The Night of the Generals (1967,  PG)
202
Dune (1984,  PG-13)
203
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) (2006,  Unrated)
204
The Monster (Il Mostro) (1996,  R)
205
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
206
Son of the Pink Panther (1993,  PG)
207
Casablanca (1943,  PG)
208
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
209
Dog Day Afternoon (1975,  R)
210
Top Secret! (1984,  PG)
211
Jamon Jamon (1993,  Unrated)
212
Luna Papa (Moon Father) (2000,  Unrated)
Luna Papa (Moon Father)
Great one!!! All the things that come and go in the life of an innocent girl who lives in a small chaotic fairytown
213
Attack of the 50 Foot Woman (1958,  Unrated)
214
Why Has Bodhi-Dharma Left for the East (,  Unrated)
215
Sof Ha'Olam Smola (Turn Left at the End of the World) (2003,  Unrated)
216
Gangs of New York (2002,  R)
217
Deconstructing Harry (1997,  R)
218
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
219
Manhattan (1979,  R)
220
Sleeper (1973,  PG)
221
New York Stories (1989,  PG)
222
Broadway Danny Rose (1984,  PG)
223
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
224
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
225
El Topo (1970,  Unrated)
226
Phone Booth (2003,  R)
Phone Booth
A good one. Consider the fact that everything goes around one scene!!! Good for Schumacher
227
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
228
The Devil's Own (1997,  R)
229
The Dark Side of the Sun (1997,  R)
230
Thelma & Louise (1991,  R)
231
Countess Dracula (1971,  PG)
232
Into The Arms Of Strangers - Stories Of The Kindertransport (2000,  PG)
233
The Man Who Knew Too Much (1934,  Unrated)
234
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
235
Spellbound (1945,  Unrated)
236
Frenzy (1972,  R)
237
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
238
The NeverEnding Story (1984,  PG)
239
Constantine (2005,  R)
Constantine
Definitely, you've got to do some reseacrh if you haven't read the comic book first. It's a good movie
240
The Terminator (1984,  R)
The Terminator
A classic from the 80's.
241
The Odd Couple (1968,  G)
242
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
243
Diva (1981,  R)
244
Exotica (1994,  R)
245
Cat People (1942,  Unrated)
246
West of Zanzibar (1928,  Unrated)
247
The Hunchback of Notre Dame (1923,  Unrated)
248
The Frozen Ghost (1945,  Unrated)
249
House of Frankenstein (1944,  Unrated)
250
House of Dracula (1945,  G)
251
Of Mice and Men (1939,  Unrated)
252
Shadows (1922,  Unrated)
253
Lon Chaney: A Thousand Faces (2000,  Unrated)
254
The Haunted Palace (1963,  Unrated)
255
Pillow of Death (1945,  Unrated)
256
Strange Confession (The Missing Head) (1945,  Unrated)
257
The Mummy's Curse (1944,  Unrated)
258
The Mummy's Tomb (1942,  Unrated)
259
The Ghost of Frankenstein (,  Unrated)
260
Billy the Kid (1941,  Unrated)
261
Laugh, Clown, Laugh (1928,  Unrated)
262
The Unknown (1927,  Unrated)
263
The Ace of Hearts (1921,  Unrated)
264
Hillbillys in a Haunted House (1967,  Unrated)
265
Frankenstein Meets the Wolf Man (1943,  Unrated)
266
Mr. Wu (1927,  Unrated)
267
The Unholy Three (1925,  Unrated)
268
Indestructible Man (1956,  Unrated)
269
The Phantom of the Opera (1925,  Unrated)
270
The Wolf Man (1941,  Unrated)
271
Springfield Rifle (1952,  Unrated)
272
Dead Man's Eyes (1944,  Unrated)
273
The Mummy's Ghost (1944,  Unrated)
274
Weird Woman (1944,  Unrated)
275
Calling Dr. Death (1943,  Unrated)
276
London After Midnight (The Hypnotist) (1927,  Unrated)
277
Son of Dracula (,  R)
278
The Indian Fighter (1955,  Unrated)
279
One Million B.C. (The Cave Dwellers) (Battle of the Giants) (1940,  Unrated)
280
Jimmy and Judy (2006,  R)
281
Darkness Falls (2003,  PG-13)
282
The Red House (1947,  Unrated)
283
Be Still (2006,  Unrated)
284
Pet Sematary (1989,  R)
285
Il Bianco, il giallo, il nero (White, the Yellow, and the Black)(Shoot First... Ask Questions Later) (1975,  Unrated)
286
El Bruto (The Brute) (1983,  Unrated)
287
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
288
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
289
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
290
Taxi Driver (1976,  R)
291
Vertigo (1958,  PG)
292
Léon (The Professional) (1994,  R)
293
Chinatown (1974,  R)
294
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
295
M (1931,  Unrated)
296
Devil's Arithmetic (1999,  Unrated)
297
Schindler's List (1993,  R)
298
V for Vendetta (2006,  R)
299
Wayne's World (1992,  PG-13)
300
The Day After (1983,  Unrated)
301
Point Break (1991,  R)
302
Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream (2005,  Unrated)
303
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
304
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
305
Papillon (1973,  R)
306
Death of a Salesman (1985,  PG)
307
Marathon Man (1976,  R)
308
The Graduate (1967,  PG)
309
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
310
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
311
Tootsie (1982,  PG)
312
Sleepers (1996,  R)
313
Rain Man (1988,  R)
314
Letters from a Killer (1998,  R)
315
Eraserhead (1977,  Unrated)
316
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
317
Let's Make Love (1960,  Unrated)
318
Footloose (1984,  PG)
Footloose
An 80's classic!!!
319
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) (1963,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments