Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  vanessahigdonsc's Rating My Rating
1
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Click to Rate
2
What a Girl Wants (2003,  PG)
Click to Rate
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
4
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 5.0 Stars
i love harry potter movies.. i cant wait for the new one to come out
Click to Rate
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
9
Walking Tall (2004,  PG-13)
Walking Tall 4.5 Stars
the rock is so sexy...i love him so much...
Click to Rate
10
What Women Want (2001,  PG-13)
What Women Want 4.5 Stars
my all time favorite movie..
Click to Rate
11
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
12
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
13
Flushed Away (2006,  PG)
Click to Rate
14
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
15
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
16
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
17
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Click to Rate
18
The Princess Diaries (2001,  G)
Click to Rate
19
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2000,  G)
Click to Rate
20
Open Season (2006,  PG)
Click to Rate
21
Over the Hedge (2006,  PG)
Click to Rate
22
Charlotte's Web (2006,  G)
Click to Rate
23
World Trade Center (2006,  PG-13)
Click to Rate
24
United 93 (2006,  R)
Click to Rate
25
Ladder 49 (2004,  PG-13)
Click to Rate
26
Mulan (1998,  G)
Click to Rate
27
Mulan II (2004,  G)
Click to Rate
28
Pocahontas (1995,  G)
Click to Rate
29
Pocahontas II - Journey to a New World (1998,  Unrated)
Click to Rate
30
Shark Tale (2004,  PG)
Click to Rate
31
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
32
Cinderella II - Dreams Come True (2001,  G)
Click to Rate
33
Cinderella III: A Twist in Time (2006,  G)
Click to Rate
34
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
35
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
36
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
37
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon 5.0 Stars
i watch this movie over and over again...
Click to Rate
38
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
39
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Click to Rate
40
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
41
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
42
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
43
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
44
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
46
Forces of Nature (1999,  PG-13)
Click to Rate
47
Cars (2006,  G)
Click to Rate
48
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing 5.0 Stars
my all time favorite classic movie... this was the best movie patrick swayce made ever...
Click to Rate
49
Honey (2003,  PG-13)
Click to Rate
50
The Hills Have Eyes (2006,  R)
Click to Rate
51
She's the Man (2006,  PG-13)
Click to Rate
52
She's All That (1999,  PG-13)
Click to Rate
53
Remember the Titans (2000,  PG)