My Favorite Movies


  VargrDude's Rating My Rating
1
Halloween (1978,  R)
Halloween
The Immortal Classic. My Favorite Of All Time.
2
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
What Can I Say About This One? Nothing Will Ever Come Close To Your Deepest Fear Like This Ever Again.
3
The Amityville Horror (1979,  R)
The Amityville Horror
"Nothing Will Ever Come Close To Your Deepest Fear Like This Ever Again." - The Exorcist. I WAS DEAD WRONG!
4
The Blair Witch Project (1999,  R)
The Blair Witch Project
What Do You Got With 3 Filmmakers, 2 Cameras, and Haunted Woods? One Of The Scariest Movies Ever Made In Years! This Is Supernatural Snuff To The Fullest.
5
An American Werewolf in London (1981,  R)
An American Werewolf in London
By Far The Best Werewolf Movie Ever. Hands Down.
6
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Care For Some Headcheese?
7
Paranormal Activity (2009,  R)
Paranormal Activity
"Nay Nay Nay Nay Nay Nay Nay." - Saw and PG-13 horror fans.

Not to be judgemental so say what you will, but I know how effective a movie can get and for anyone to say they have'nt jumped once are seriously full of poopie.

I know I said it before about the other ones, and for a fact these past couple of years saw a new age scarefest with the likes of The Strangers and [REC]. But and excuse me for still being a little traumatized after only seeing this movie a couple of months ago in a packed house, this just set off another record for most scariest movie of all time.
8
The Strangers (2008,  R)
The Strangers
Scariest Movie Ever Made??? YOU GOT IT BABY!!!
9
[Rec] (2007,  R)
[Rec]
Scarier Then The Strangers?? You Decide lol. This Is Right Up There With It, And In Fact This Is The Absolute Best Movie Of It's Kind Since Blair Witch...Perhaps Even More :)

Want A Little Taste Of Horror Realism? Prepare For A Non Stop Mondo Scarefest!
10
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Love Him Or Hate Him, You'll Never Sleep Again!
11
Friday the 13th (1980,  R)
Friday the 13th
One Of The First To Get Me Where I Am Today.
12
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
Can You Define Pure Horror? Um......Evil Dead? DING! DING! DING!
13
Scream (1996,  R)
Scream
I Give This Movie Mad Respect As Being The Best Comeback Horror Movie Of All Time.
14
The Crow (1994,  R)
The Crow
Aside From The Horror Genre, I Still Consiter This The Greatest Movie Of All Time.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments