My Favorite Movies
| VelocityRose's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Hostel (2006, R) |
|
|
| 2 |
Saw (2004, R) |
|
|
| 3 |
Titus (1999, R) |
|
|
| 4 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 5 |
Blow (2001, R) |
|
|
| 6 |
Crash (2004, R) |
|
|
| 7 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 8 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
|
| 9 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
|
| 10 |
Gothika (2003, R) |
|
|
| 11 |
Pitch Black (2000, R) |
|
|
| 12 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 13 |
Saw II (2005, R) |
|
|
| 14 |
Saw III (2006, R) |
|
|
| 15 |
Blue Thunder (1983, R) |
|
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 17 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
|
| 18 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 19 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 20 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 21 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
|
| 22 |
Lord of War (2005, R) |
|
|
| 23 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|


