My Favorite Movies


  VelvetRope's Rating My Rating
1
The Magical Legend of the Leprechauns (1999,  Unrated)
Click to Rate
2
Eragon (2006,  PG)
Click to Rate
3
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
4
Heartbreakers (2001,  PG-13)
Heartbreakers 3.5 Stars
I'm thrilled to report that Sigourney holds her own. Great escapist fun.
Click to Rate
5
Honey (2003,  PG-13)
Click to Rate
6
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
7
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
Click to Rate
8
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Click to Rate
9
Billy Madison (1995,  PG-13)
Click to Rate
10
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 4.0 Stars
I LOVE HEATH! Funny, great acting, adults can enjoy this teen flick too.
Click to Rate
11
Fat Pizza (2003,  Unrated)
Click to Rate
12
Tarzan (1999,  G)
Click to Rate
13
The Covenant (2006,  PG-13)
Click to Rate
14
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
15
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
Click to Rate
16
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
17
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
18
Wild America (1997,  PG)
Click to Rate
19
The Little Rascals (1994,  PG)
Click to Rate
20
D2: The Mighty Ducks (1994,  PG)
Click to Rate
21
D3: The Mighty Ducks (1996,  PG)
Click to Rate
22
Mighty Joe Young (1998,  PG)
Click to Rate
23
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
24
Idle Hands (1999,  R)
Click to Rate
25
In God's Hands (1998,  PG-13)
Click to Rate
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
27
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
28
The Jacket (2005,  R)
Click to Rate
29
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
30
Little Women (1994,  PG)
Click to Rate
31
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
32
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
33
Holes (2003,  PG)
Click to Rate
34
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
35
Underworld: Evolution (2006,  R)
Click to Rate
36
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
37
300 (2007,  R)
300 4.0 Stars
great action scenes. great war film acting and above all, a moral tale for today's age. great bods!!!!
Click to Rate
38
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
Click to Rate
39
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
Click to Rate
40
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
41
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Click to Rate
42
Benny & Joon (1993,  PG)
Click to Rate
43
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
44
Into the Blue (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
Click to Rate
46
Trojan War (2004,  PG-13)
Click to Rate
47
Walking Tall (2004,  PG-13)
Click to Rate
48
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
Click to Rate
49
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
50
That Thing You Do! (1996,  PG)
Click to Rate
51
The Italian Job (2003,  PG-13)
Click to Rate
52
The Big Hit (1998,  R)
Click to Rate
53