My Favorite Movies
| vemccullough's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 2 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 3 |
Training Day (2001, R) |
|
| 4 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 5 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
| 6 |
Glory (1989, R) |
|
| 7 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 8 |
Fallen (1997, R) |
|
| 9 |
Much Ado About Nothing (1993, PG-13) |
|
| 10 |
Ricochet (1991, R) |
|
| 11 |
Devil in a Blue Dress (1995, R) |
|
| 12 |
Mo' Better Blues (1990, R) |
|
| 13 |
License to Kill (1984, Unrated) |
|
| 14 |
Mississippi Masala (1992, R) |
|
| 15 |
A Soldier's Story (1984, PG) |
|
| 16 |
Virtuosity (1995, R) |
|
| 17 |
The Siege (1998, R) |
|
| 18 |
Blade (1998, R) |
|
| 19 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 20 |
Demolition Man (1993, R) |
|
| 21 |
White Men Can't Jump (1992, R) |
|
| 22 |
U.S. Marshals (1997, PG-13) |
|
| 23 |
Major League (1989, R) |
|
| 24 |
Murder at 1600 (1997, R) |
|
| 25 |
Passenger 57 (1992, R) |
|
| 26 |
Money Train (1995, R) |
|
| 27 |
The Fan (1996, R) |
|
| 28 |
New Jack City (1991, R) |
|
| 29 |
The Art of War (2000, R) |
|
| 30 |
Disappearing Acts (2000, R) |
|
| 31 |
Drop Zone (1994, R) |
|
| 32 |
Jungle Fever (1991, R) |
|
| 33 |
Wildcats (1986, R) |
|
| 34 |
Boiling Point (1993, R) |
|
| 35 |
Undisputed (2002, R) |
|
| 36 |
Sugar Hill (1994, R) |
|
| 37 |
Directors: Spike Lee (2000, Unrated) |
|
| 38 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 39 |
The Departed (2006, R) |
|
| 40 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 41 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 42 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 43 |
The Shining (1980, R) |
|
| 44 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 45 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 46 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 47 |
The Little Shop of Horrors (1960, Unrated) |
|
| 48 |
Wolf (1994, R) |
|
| 49 |
Terms of Endearment (1983, PG) |
|
| 50 |
The Postman Always Rings Twice (1981, PG) |
|
| 51 |
Hoffa (1992, R) |
|
| 52 |
The Crossing Guard (1995, R) |
|
| 53 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 54 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 55 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 56 |
Righteous Kill (2008, R) |
|
| 57 |
Hide and Seek (2005, R) |
|
| 58 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 59 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 60 |
The Good Shepherd (2006, R) |
|
| 61 |
Casino (1995, R) |
|
| 62 |
Analyze This (1999, R) |
|
| 63 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 64 |
Backdraft (1991, R) |
|
| 65 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 66 |
Heat (1995, R) |
|
| 67 |
Showtime (2002, PG-13) |
|
| 68 |
Ronin (1998, R) |
|
| 69 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
| 70 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 71 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 72 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 73 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
| 74 |
Godsend (2003, PG-13) |
|
| 75 |
Awakenings (1990, PG-13) |
|
| 76 |
Wag the Dog (1997, R) |
|
| 77 |
Angel Heart (1987, R) |
|
| 78 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 79 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 80 |
The Lord of the Rings (1978, PG) |
|
| 81 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 82 |
Scarface (1983, R) |
|
| 83 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 84 |
Insomnia (2002, R) |
|
| 85 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 86 |
Any Given Sunday (1999, R) |
|
| 87 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 88 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 89 |
Dick Tracy (1990, PG) |
|
| 90 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 91 |
Serpico (1973, R) |
|
| 92 |
Sea of Love (1989, R) |
|
| 93 |
...And Justice For All (1979, R) |
|
| 94 |
City Hall (1996, R) |
|
| 95 |
Scarecrow (1973, R) |
|
| 96 |
Collateral (2004, R) |
|
| 97 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 98 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 99 |
Harlem Nights (1989, R) |
|
| 100 |
The Players Club (1998, R) |
|
| 101 |
Booty Call (1997, R) |
|
| 102 |
Bait (2000, R) |
|
| 103 |
Cotton Comes to Harlem (1970, R) |
|
| 104 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 105 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 106 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 107 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 108 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 109 |
Pocahontas (1995, G) |
|
| 110 |
Apocalypto (2006, R) |
|
| 111 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 112 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 113 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
| 114 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
| 115 |
Charlotte's Web (1973, G) |
|
| 116 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
| 117 |
Mad Max (1979, R) |
|
| 118 |
Waist Deep (2006, R) |
|
| 119 |
Tequila Sunrise (1988, R) |
|
| 120 |
Meet The Browns (2008, PG-13) |
|
| 121 |
The Karate Kid (1984, PG) |
|
| 122 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 123 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
| 124 |
Vampire in Brooklyn (1995, R) |
|
| 125 |
What's Love Got To Do With It? (1993, R) |
|
| 126 |
Waiting to Exhale (1995, R) |
|
| 127 |
How Stella Got Her Groove Back (1998, R) |
|
| 128 |
The Jacksons: An American Dream (1992, Unrated) |
|
| 129 |
The Rosa Parks Story (2002, Unrated) |
|
| 130 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 131 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 132 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003, PG-13) |
|
| 133 |
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993, G) |
|
| 134 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 135 |
The Last Boy Scout (1991, R) |
|
| 136 |
Smokey and the Bandit (1977, PG) |
|
| 137 |
Smokey and the Bandit II (1980, PG) |
|
| 138 |
Soapdish (1991, PG-13) |
|
| 139 |
Sybil (1976, Unrated) |
|
| 140 |
Birdman of Alcatraz (1962, Unrated) |
|
| 141 |
Norma Rae (1979, PG) |
|
| 142 |
Howling II - Your Sister Is a Werewolf (1985, R) |
|
| 143 |
Lilies of the Field (1963, Unrated) |
|
| 144 |
Fat Albert (2004, PG) |
|
| 145 |
Ghost Dad (1990, PG) |
|
| 146 |
The Meteor Man (1993, PG) |
|
| 147 |
Leonard Part 6 (1987, PG) |
|
| 148 |
California Suite (1978, PG) |
|
| 149 |
Uptown Saturday Night (1974, PG) |
|
| 150 |
A Piece of the Action (1977, PG) |
|
| 151 |
The Devil and Max Devlin (1981, PG) |
|
| 152 |
Richard Pryor - Here and Now (1983, R) |
|
| 153 |
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip (1982, R) |
|
| 154 |
Richard Pryor - I Ain't Dead Yet, #*%$#@!! (2003, Unrated) |
|
| 155 |
Richard Pryor: Live & Smokin' (1971, Unrated) |
|
| 156 |
Superman III (1983, PG) |
|
| 157 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 158 |
See No Evil, Hear No Evil (1989, R) |
|
| 159 |
Brewster's Millions (1985, PG) |
|
| 160 |
Damien: Omen II (1978, R) |
|
| 161 |
The Wiz (1978, G) |
|
| 162 |
Bustin' Loose (1981, R) |
|
| 163 |
Stir Crazy (1980, R) |
|
| 164 |
The Toy (1982, PG) |
|
| 165 |
Jo Jo Dancer, Your Life is Calling (1986, R) |
|
| 166 |
Sliver (1993, R) |
|
| 167 |
Less Than Zero (1987, R) |
|
| 168 |
The Chamber (1996, R) |
|
| 169 |
Lady Sings the Blues (1972, R) |
|
| 170 |
The Mack (1973, R) |
|
| 171 |
Raw (, Unrated) |
|
| 172 |
Which Way Is Up? (1977, R) |
|
| 173 |
Belle of the Nineties (1934, Unrated) |
|
| 174 |
Greased Lightning (1977, PG) |
|
| 175 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 176 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 177 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 178 |
Little Man (2006, PG-13) |
|
| 179 |
Major Payne (1994, PG-13) |
|
| 180 |
Malibu's Most Wanted (2003, PG-13) |
|
| 181 |
I'm Gonna Git You Sucka! (1988, R) |
|
| 182 |
Bulletproof (1996, R) |
|
| 183 |
Roxanne (1987, PG) |
|
| 184 |
Hollywood Shuffle (1982, R) |
|
| 185 |
The Glimmer Man (1996, R) |
|
| 186 |
Mo' Money (1992, R) |
|
| 187 |
Blankman (1994, PG-13) |
|
| 188 |
Colors (1988, R) |
|
| 189 |
The Great White Hype (1996, R) |
|
| 190 |
Punchline (1988, R) |
|
| 191 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 192 |
9 1/2 Weeks (1986, R) |
|
| 193 |
Buffalo 66 (1998, R) |
|
| 194 |
Wild Orchid (1990, R) |
|
| 195 |
Heaven's Gate (1980, R) |
|
| 196 |
The Pope of Greenwich Village (1984, R) |
|
| 197 |
Fade to Black (1980, R) |
|
| 198 |
Ragtime (1981, PG) |
|
| 199 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 200 |
Falling (2008, R) |
|
| 201 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 202 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 203 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 204 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 205 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 206 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 207 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 208 |
Lady and the Tramp (1955, G) |
|
| 209 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 210 |
Runaway Bride (1999, PG) |
|
| 211 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 212 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 213 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 214 |
Small Soldiers (1998, PG-13) |
|
| 215 |
Double Jeopardy (1999, R) |
|
| 216 |
Under Siege (1992, R) |
|
| 217 |
Space Cowboys (2000, PG-13) |
|
| 218 |
JFK (1991, R) |
|
| 219 |
The Client (1994, PG-13) |
|
| 220 |
Rules of Engagement (2000, R) |
|
| 221 |
The Missing (2003, R) |
|
| 222 |
The Hunted (2003, R) |
|
| 223 |
Fire Birds (1990, PG-13) |
|
| 224 |
Black Moon Rising (1986, R) |
|
| 225 |
Eyes of Laura Mars (1978, R) |
|
| 226 |
Basic Instinct (1992, R) |
|
| 227 |
Fatal Attraction (1987, R) |
|
| 228 |
A Perfect Murder (1998, R) |
|
| 229 |
The Game (1997, R) |
|
| 230 |
Don't Say a Word (2001, R) |
|
| 231 |
The Jewel of the Nile (1985, PG) |
|
| 232 |
The Ghost and the Darkness (1996, R) |
|
| 233 |
Wall Street (1987, R) |
|
| 234 |
One Night at McCool's (2001, R) |
|
| 235 |
A Chorus Line (1985, PG-13) |
|
| 236 |
Coma (1978, PG) |
|
| 237 |
Adam at Six A.M. (1970, R) |
|
| 238 |
Patton (1970, PG) |
|
| 239 |
The China Syndrome (1979, PG) |
|
| 240 |
Black Rain (1989, R) |
|
| 241 |
The War of the Roses (1989, R) |
|
| 242 |
Wonder Boys (2000, R) |
|
| 243 |
Disclosure (1994, R) |
|
| 244 |
The In-Laws (2003, PG-13) |
|
| 245 |
Falling Down (1993, R) |
|
| 246 |
Romancing the Stone (1984, PG) |
|
| 247 |
The American President (1995, PG-13) |
|
| 248 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 249 |
The Spencer Tracy Legacy: A Tribute by Katharine Hepburn (1987, Unrated) |
|
| 250 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 251 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
| 252 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
| 253 |
Guess Who's Coming to Dinner (1967, Unrated) |
|
| 254 |
Dragon Seed (1944, Unrated) |
|
| 255 |
On Golden Pond (1981, PG) |
|
| 256 |
War and Peace (1956, PG) |
|
| 257 |
The Audrey Hepburn Story (2000, PG) |
|
| 258 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 259 |
Beauty and the Beast (1992, G) |
|
| 260 |
Entrapment (1999, PG-13) |
|
| 261 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
| 262 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 263 |
First Knight (1995, PG-13) |
|
| 264 |
Highlander (1986, R) |
|
| 265 |
Dr. No (1962, PG) |
|
| 266 |
From Russia With Love (1964, PG) |
|
| 267 |
Diamonds Are Forever (1971, PG) |
|
| 268 |
Thunderball (1965, PG) |
|
| 269 |
You Only Live Twice (1967, PG) |
|
| 270 |
Never Say Never Again (1983, PG) |
|
| 271 |
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991, R) |
|
| 272 |
A Bridge Too Far (1977, PG) |
|
| 273 |
The Man Who Would Be King (1975, PG) |
|
| 274 |
The Presidio (1988, R) |
|
| 275 |
The Wind and the Lion (1975, PG) |
|
| 276 |
Family Business (1989, R) |

















































































































































































































































































