My Favorite Movies


  venok55's Rating My Rating
1
Patriot Games (1992,  R)
2
The Patriot (2000,  R)
3
Braveheart (1995,  R)
4
City of Angels (1998,  PG-13)
5
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
6
The Four Feathers (2002,  PG-13)
7
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
8
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
9
While You Were Sleeping (1995,  PG)
10
The Notebook (2004,  PG-13)
11
Pride and Prejudice (2005,  PG)
12
Sense and Sensibility (1995,  PG)
13
Far From Home - The Adventures Of Yellow Dog (1995,  PG)
14
The Cutting Edge (1992,  PG)
15
Legends of the Fall (1994,  R)
16
Amistad (1997,  R)
17
Speed (1994,  R)
18
Die Hard (1988,  R)
19
Gladiator (2000,  R)
20
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
23
Enemy of the State (1998,  R)
24
The Fugitive (1993,  PG-13)
25
You've Got Mail (1998,  PG)
26
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
27
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
28
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
29
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
30
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
31
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
32
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
33
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
34
The General's Daughter (1999,  R)
35
A Bug's Life (1998,  G)
36
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
37
The Shawshank Redemption (1994,  R)
38
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
39
The Rock (1996,  R)
40
Con Air (1997,  R)
41
Passenger 57 (1992,  R)
42
Panic Room (2002,  R)
43
Firewall (2006,  PG-13)
44
Hostage (2005,  R)
45
Blast from the Past (1999,  PG-13)
46
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
47
She's the Man (2006,  PG-13)
48
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
49
The Fountain (2006,  PG-13)
50
The Prestige (2006,  PG-13)
51
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
52
The Others (2001,  PG-13)
53
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
54
Beethoven (1992,  PG)
55
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
56
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
57
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
58
King Arthur (2004,  PG-13)
59
Alexander (2004,  R)
60
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
61
I Am Sam (2002,  PG-13)
62
Rain Man (1988,  R)
63
Good Will Hunting (1997,  R)
64
Finding Forrester (2000,  PG-13)
65
Dying Young (1991,  R)
66
Phenomenon (1996,  PG)
67
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
68
The Flash (1990,  Unrated)
69
Lethal Weapon (1987,  R)
70
The Mighty Ducks (1992,  PG)
71
Little Giants (1994,  PG)
72
Scent of a Woman (1992,  R)
73
With Honors (1994,  PG-13)
74
Dead Poets Society (1989,  PG)
75
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments