My Favorite Movies


  versusrime's Rating My Rating
1
American Pie 1999,  R)
American Pie movie poster
crazy..hilarious
2
Armageddon 1998,  PG-13)
3
Blood Diamond 2006,  R)
4
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
5
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On movie poster
it can really bring you on..
6
Constantine 2005,  R)
7
Face/Off 1997,  R)
Face/Off movie poster
nice..nice.nice.. i never thougt the tandem would create such a great film..
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump movie poster
truly an inspiring film..life is indeed a box of chocolate
9
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind movie poster
all time's favorite
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
11
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
I Know What You Did Last Summer movie poster
i just find it good..i dont know why.
12
Legally Blonde 2001,  PG-13)
13
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge! movie poster
great love story.. after all, its not always about happy ending..
14
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
15
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant movie poster
cool...
16
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code movie poster
i knew it... the secret is mind boggling..
17
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded movie poster
keanu..keanu..keanu..ohhh keanu.. you are my soulmate..i will be born and live again to be with you.
18
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ movie poster
i like this film.. it was clearly interpreted.. nice job mel
19
The Phantom of the Opera 2004,  PG-13)
20
The Silence of the Lambs 1991,  R)
21
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet movie poster
really amazing..
22
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand movie poster
im a fan of x-men since gradeschool.. i collect cards..
23
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served movie poster
if you want to know how to dance big time.. watch this
24
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds movie poster
this film has meant something for me.. it reminds me of someone in the past..
25
Highlander 1986,  R)
26
Desperado 1995,  R)
Desperado movie poster
my ideal hunk... mi banderas

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments