My Favorite Movies


  verysickboy's Rating My Rating
1
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
3
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
4
Vertigo (1958,  PG)
Click to Rate
5
Sans soleil (Sunless) (1983,  Unrated)
Sans soleil (Sunless) 5.0 Stars
This Film essay is a work of genius Chris marker and is nothing short of a masterpiece as it explores the world visually and narrates brialliantly.
Click to Rate
6
Stalker (1979,  Unrated)
Stalker 5.0 Stars
Probably Tarkovsky's best work. In this he achieves what he felt he failed in Solaris, and that is creating a film with science fiction elements without being put into the genre. This is a truly thought provoking, beautifully photographed, metaphysical masterpiece directed by a true genius.
Click to Rate
7
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
8
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
9
Aguirre, the Wrath of God (1972,  Unrated)
Click to Rate
10
Hour of the Wolf (Vargtimmen) (1968,  Unrated)
Hour of the Wolf (Vargtimmen) 5.0 Stars
Great,Great,Great film. This is Ingmar Bergmans only horror film in which he brings this stylized, psychological creepiness to a whole new level. Alma (Liv Ullmann) speaking directly to the camera tell us of the disappearance of her husband, artist Johan Borg (Max von Sydow) in one his best roles ever as he (through readings of his journal) is seen to confront memories and demons. This is probably Bergmans most personal film and my new favorite of his.
Click to Rate
11
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
12
Touch of Evil (1958,  PG-13)
Click to Rate
13
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
14
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
15
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
16
Eraserhead (1977,  Unrated)
Click to Rate
17
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
18
The Night of the Hunter (1955,  PG)
Click to Rate
19
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
20
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) (1981,  Unrated)
Click to Rate
21
The Wild Bunch (1969,  R)
Click to Rate
22
Mad Max 2: The Road Warrior (1982,  R)
Click to Rate
23
Lost Highway (1997,  R)
Click to Rate
24
Night of the Living Dead (1990,  R)
Click to Rate
25
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
Click to Rate
26
Wild At Heart (1990,  R)
Click to Rate
27
Delicatessen (1991,  R)
Delicatessen 5.0 Stars
This is a beautiful character driven, love story set during a post apocalyptic future where humans are hunted down for their meat. Check it out.
Click to Rate
28
Harvey (1951,  Unrated)
Click to Rate
29
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
30
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) (1945,  Unrated)
Click to Rate
31
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
Click to Rate
32
The Elephant Man (1980,  PG)
The Elephant Man 5.0 Stars
The Elephant Man is a charming, and soulful film about the human condition and beauty.

Frederick Treves(Anthony Hopkins) is a surgeon in 19th century England who discovers John Merrick(John Hurt) a disfigured man violently forced to be put on public display as a circus freak under the name of "The Elephant Man." Treves rescues him and takes him back to the hospital to care for him and protect him from his former cruel owner.

It cant be said enough that David Lynch is a genius when it comes to film making.
Click to Rate
33
For a Few Dollars More (1965,  R)
Click to Rate
34
Naked Lunch (1991,  R)
Click to Rate
35
Alien (1979,  R)
Click to Rate
36
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
37
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
38
Django (1966,  Unrated)
Click to Rate
39
The Birds (1963,  PG-13)
Click to Rate
40
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (2003,  Unrated)
Click to Rate
41
Planet of the Apes (1968,  PG)
Click to Rate
42
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1930,  Unrated)
Click to Rate
43
Fitzcarraldo (1982,  PG)
Click to Rate
44
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
Click to Rate
45
Ran (2000,  R)
Click to Rate
46
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
Click to Rate
47
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
48
Rear Window (1954,  PG)
Click to Rate
49
Raging Bull (1980,  R)
Click to Rate
50
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
51
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
52
Videodrome (1983,  R)