My Favorite Movies


  1. Everlost
  2. Alex

Give list a short description

  Everlost's Rating My Rating
1
Iron Man (Ironman) (2008,  PG-13)
Iron Man (Ironman) 5.0 Stars
This movie isn't your average superhero movie. like in spider man and batman you get all action and hardly any story to back it up, but in iron man the story and plot is just phenomenal. and the leading lady is likable unlike mary jane from spider man. and it was just believable because it was robot versus robot unlike spider man versus the green goblin. and not to mention tony starks is my hero, he's a total player but he's so funny. and so many great quotes come from that movie!
Click to Rate
2
Atonement (2007,  R)
Atonement 5.0 Stars
this was a very well done movie, i lie how they told the story from the two viewpoints. the music was phenomenal and i really loved it.
Click to Rate
3
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 5.0 Stars
The one movie that makes girls go aww and how cute!!!!
Click to Rate
4
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 5.0 Stars
another great James Bond film. i don't care what others say about a blonde bond...daniel craig did a bang up job as bond and i can't wait for the next one because i'm sure daniel will be great in it as well.
Click to Rate
5
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's 5.0 Stars
this movie is so weird because it really has no point until the ending, but even then there's no point. but it was still a wonderful movie and Audrey Hepburn is a fantastic actress. this is such a great chick flick, my favorite part is the nameless slob of a cat named Cat.
Click to Rate
6
1408 (2007,  PG-13)
1408 5.0 Stars
This is by far one of the best scary movies i've seen in a while. it has that classic scary movie stuff in it like stuff that completely messes with your mind. i really had a hard time going to bed after watching this movie.
Click to Rate
7
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 5.0 Stars
I absolutely love this movie. The best actor was Edmond i think he did a real bang up job, even though you hardly see him in the movie. It was just a phenomenal movie and i would suggest that anyone go and see it because you'll love it. oh and Prince Caspian is absolutely gorgeous!
Click to Rate
8
First Knight (1995,  PG-13)
First Knight 5.0 Stars
Another great tale about King Arthur and what not. Sean Connery is always a phenomenal actor no matter what movie or how old he gets! and Richard Gere is another one of those actors that always just does a fantastic job! I just loved this movie!
Click to Rate
9
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You 5.0 Stars
this movie was so cute and a real tear jerker! i cried so much! but Hillary Swank and Gerard Butler are such great actors in this. and i had no clue that Jeffrey Dean Morgan could do a good Irish accent, it was kind of weird seeing him go from Grey's Anatomy to this. but it was still fantastic.
Click to Rate
10
Enchanted (2007,  PG)
Enchanted 5.0 Stars
i loved this movie!! it was so cute and i love how it totally makes fun of every Disney movie ever made! it was so cute and funny! i would suggest it to anyone who loves funny romantic movies.
Click to Rate
11
Elizabeth (1998,  R)
Elizabeth 5.0 Stars
very well done, Cate Blanchett did a phenomenal job! i loved this movie.
Click to Rate
12
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
Elizabeth: The Golden Age 5.0 Stars
SUPERB!, just as the first it was fantastic! Cate Blanchett is a phenomenal actress! i think this one was actually better than the first one!
Click to Rate
13
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
Kate & Leopold 5.0 Stars
this is probably by far the best chick flick! i totally wish i had a Leopold! he is a perfect gentleman in this movie! he makes me melt into a puddle of nothing!
Click to Rate
14
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou? 5.0 Stars
very hilarious! i love this movie, great to watch on a sunday night.
Click to Rate
15
Troy (2004,  R)
Troy 5.0 Stars
i love this movie so much! it was superb! and not to mention Orlando Bloom, Brad Pitt and Eric Bana are all extremely gorgeous in this movie! but i hate the ending, and how they made Paris out to be like a wimp seriously i mean he backed away when fighting and was cowardly a bit every now and then. and he killed Achilles! but other than that it was a superb movie.
Click to Rate
16
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire 5.0 Stars
another hilarious Robin Williams film! and not to mention Pierce Brosnan is hot in this movie!
Click to Rate
17
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail 5.0 Stars
the most random and hilarious movie I've ever seen!
Click to Rate
18
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
The Last Samurai (2003) 5.0 Stars
i'm usually not a Tom Cruise fan but this is one of his best movies!
Click to Rate
19
Dragonheart (1996,  PG-13)
Dragonheart 5.0 Stars
a really good movie. but i haven't seen it in like forever
Click to Rate
20
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 5.0 Stars
i absolutely love this movie! johnny depp is so great in it!
Click to Rate
21
Patch Adams (1998,  PG-13)
Patch Adams 4.5 Stars
this was such a good movie but then again Robin Williams is a fantastic actor
Click to Rate
22
Constantine (2005,  R)
Constantine 4.5 Stars
pretty good movie, it kind of freaked me out though. but it was still great.
Click to Rate
23
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
The Super Mario Bros. 4.0 Stars
i haven't seen this movie in forever, but it's a great one!
Click to Rate
24
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Kingdom of Heaven 4.0 Stars
This is a great film and another great sound track to go with it.
Click to Rate
25
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
King Kong (2005) 4.0 Stars
king kong is a great movie and the music was phenomenal. i just love the whole story. and my favorite part is where they're ice skating in the park...so cute. but i seriously cry and get the goose bumps every time i watch this film. and if you have the dvd watch the extras like bloopers and such, you'll laugh so hard!
Click to Rate
26
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 4.0 Stars
this was a great superhero movie compared to spider man and all those other ones. the music for this was fantastic, james newton howard is a musical genius!
Click to Rate
27
Balto (1995,  G)
Balto 4.0 Stars
i love this movie so much! i use to watch it all the time as a little kid and i still love it! the polar bears are hilarious and so cute! not to mention it's just a great movie all around.
Click to Rate
28
Amazing Grace (2007,  PG)
Amazing Grace 4.0 Stars
very well done, it was a real inspiring movie. it was kind of boring at the beginning but then towards the middle it was really good. this is a great sunday afternoon movie to watch with the family.
Click to Rate
29
King Arthur (2004,  PG-13)
King Arthur 4.0 Stars
another great movie! i loved this movie so much!
Click to Rate
30
The Village (2004,  PG-13)
The Village 4.0 Stars
a little better than signs but still not scary enough. it could have been scarier
Click to Rate
31
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige 3.5 Stars
i have been waiting for them to put two of the hotteset guys ever in one movie!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments