My Favorite Movies


  vexkitten's Rating My Rating
1
American Movie (1999,  R)
2
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
3
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
4
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
5
Brother's Keeper (1992,  Unrated)
6
Burden of Dreams (1982,  Unrated)
7
Cache (Hidden) (2005,  R)
8
The Cruise (1998,  PG-13)
9
DiG! (2004,  R)
10
The Eighth Day (Le Huitième jour) (1997,  Unrated)
11
George Washington (2000,  Unrated)
12
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
13
How To Get Ahead in Advertising (1989,  R)
14
Jules and Jim (1962,  Unrated)
15
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
16
Salmer fra Kjøkkenet (Kitchen Stories) (Psalms from the Kitchen) (2003,  PG)
17
Kung Fu Hustle (2005,  R)
18
Leningrad Cowboys Go America (1989,  Unrated)
19
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
20
Lost In Translation (2003,  R)
21
McCabe & Mrs. Miller (1971,  R)
22
Miss Firecracker (1989,  PG)
23
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
24
Once (2007,  R)
25
Orphans (1987,  R)
26
Professione: reporter (The Passenger) (1975,  PG-13)
27
Paris, Texas (1984,  R)
28
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
29
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
30
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
31
Proof (,  Unrated)
32
The Red Shoes (1948,  R)
33
Rivers and Tides, (Fluß der Zeit) (2002,  Unrated)
34
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
35
A Scene at the Sea (Ano natsu, ichiban shizukana umi) (,  Unrated)
36
Secret Honor (1984,  Unrated)
37
Secretary (2002,  R)
38
Silent Running (1971,  G)
39
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
40
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
41
Tekkon kinkreet (2007,  R)
42
Things Behind the Sun (2001,  R)
43
Tokyo Drifter (1966,  Unrated)
44
Underground (1995,  Unrated)
45
Uzumaki (2002,  G)
46
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
47
Wild Zero (1999,  Unrated)
48
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
49
Suna no Onna (Woman in the Dunes) (1964,  Unrated)
50
The Whole Shootin' Match (1978,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments