My Favorite Movies


  VICKI31106886's Rating My Rating
1
A League of Their Own (1992,  PG)
2
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
3
Aliens (1986,  R)
4
American Pie (1999,  R)
5
Armageddon (1998,  PG-13)
6
Back to the Future (1985,  PG)
7
Batman (1989,  PG-13)
8
Bad Boys (1995,  R)
9
Bad Boys II (2003,  R)
10
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
11
Black Hawk Down (2001,  R)
12
Blade (1998,  R)
13
Braveheart (1995,  R)
14
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
15
Bring It On (2000,  PG-13)
16
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
17
Caddyshack (1980,  R)
18
Cast Away (2000,  PG-13)
19
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
20
City of Angels (1998,  PG-13)
21
Con Air (1997,  R)
22
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
23
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
24
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
25
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
26
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
27
Elf (2003,  PG)
28
Face/Off (1997,  R)
29
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
30
Final Destination (2000,  R)
31
Freaky Friday (2003,  PG)
32
Ghost (1990,  R)
33
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
34
Gone With the Wind (1939,  G)
35
GoodFellas (1990,  R)
36
Grease (1978,  PG)
37
Hairspray (1988,  PG)
38
Halloween (1978,  R)
39
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
40
Home Alone (1990,  PG)
41
Independence Day (1996,  PG-13)
42
Jaws (1975,  PG)
43
Jurassic Park (1993,  PG-13)
44
Legally Blonde (2001,  PG-13)
45
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
46
Liar Liar (1997,  PG-13)
47
Mean Girls (2004,  PG-13)
48
Men in Black (1997,  PG-13)
49
Men in Black II (2002,  PG-13)
50
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
51
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
52
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
53
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
54
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
55
Pretty Woman (1990,  R)
56
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
57
Resident Evil (2002,  R)
58
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
59
Saving Private Ryan (1998,  R)
60
Saw (2004,  R)
61
Saw II (2005,  R)
62
Scary Movie (2000,  R)
63
Scarface (1983,  R)
64
Shrek (2001,  PG)
65
Sixteen Candles (1984,  PG)
66
Speed (1994,  R)
67
Steel Magnolias (1989,  PG)
68
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
69
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
70
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
71
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
72
The Breakfast Club (1985,  R)
73
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
74
The Exorcist (1973,  R)
75
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
76
The Crow (1994,  R)
77
The Green Mile (1999,  R)
78
The Lion King (1994,  G)
79
The Little Mermaid (1989,  G)
80
The Mask (1994,  PG-13)
81
The Patriot (2000,  R)
82
The Silence of the Lambs (1991,  R)
83
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
84
The Terminator (1984,  R)
85
The Waterboy (1998,  PG-13)
86
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
87
Titanic (1997,  PG-13)
88
Top Gun (1986,  PG)
89
Walk the Line (2005,  PG-13)
90
Wedding Crashers (2005,  R)
91
Wayne's World (1992,  PG-13)
92
What a Girl Wants (2003,  PG)
93
When Harry Met Sally (1989,  R)
94
White Chicks (2004,  PG-13)
95
Wild Hogs (2007,  PG-13)
96
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
97
You've Got Mail (1998,  PG)
98
The Shining (1980,  R)
99
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
100
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
101
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
102
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
103
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
104
The Lord of the Rings (1978,  PG)
105
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
106
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
107
28 Days Later (2003,  R)
108
Forrest Gump (1994,  PG-13)
109
Rain Man (1988,  R)
110
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
111
Road House (1989,  R)
112
Tremors (1990,  R)
113
The River Wild (1994,  PG-13)
114
Mystic River (2003,  R)
115
Schindler's List (1993,  R)
116
Rocky (1976,  PG)
117
Remember the Titans (2000,  PG)
118
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
119
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
120
King Kong (2005,  PG-13)
121
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
122
Madison River (2005,  Unrated)
123
Ice Castles (1978,  PG)
124
Ice Age (2002,  PG)
125
A Star is Born (1976,  R)
126
First Born (2006,  PG-13)
127
Born Killers (,  R)
128
Born in East L.A. (1987,  R)
129
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
130
Godfather (2006,  Unrated)
131
Oh, God! You Devil (1984,  PG)
132
Oh God! Book II (1980,  PG)
133
Big Daddy (1999,  PG-13)
134
Alien (1979,  R)
135
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
136
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
137
What About Bob? (1991,  PG)
138
8 Mile (2002,  R)
139
50 First Dates (2004,  PG-13)
140
True Grit (1969,  G)
141
Orca - The Killer Whale (1977,  PG)
142
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
143
Vanilla Sky (2001,  R)
144
The Sound of Music (1965,  G)
145
The Rock (1996,  R)
146
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
147
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
148
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
149
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
150
Miracle on 34th Street (1994,  G)
151
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
152
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
153
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
154
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
155
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
156
The Blue Lagoon (1980,  R)
157
Carrie (1976,  R)
158
The 'Burbs (1989,  PG)
159
Flashdance (1983,  R)
160
Lock Up (1989,  R)
161
Free Willy (1993,  PG)
162
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
163
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995,  PG)
164
Grizzly Mountain (1997,  G)
165
Escape to Grizzly Mountain (1999,  Unrated)
166
Indecent Proposal (1993,  R)
167
Flicka (2006,  PG)
168
Cobra (1986,  R)
169
Tango & Cash (1989,  R)
170
The Last Days of Frank and Jesse James (1986,  Unrated)
171
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
172
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
173
Honey, I Blew Up the Kid (1992,  PG)
174
First Kid (1996,  PG)
175
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
176
The Lemon Drop Kid (1951,  Unrated)
177
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
178
Davy Crockett and the River Pirates (1956,  Unrated)
179
The Day After (1983,  Unrated)
180
Porky's II: The Next Day (1983,  R)
181
The Longest Yard (2005,  PG-13)
182
The Longest Yard (1974,  R)
183
The Cannonball Run (1981,  PG)
184
The Money Pit (1986,  PG)
185
Love Me Tender (1956,  Unrated)
186
The Parent Trap (1961,  G)
187
The Parent Trap (1998,  PG)
188
Bad News Bears (2005,  PG-13)
189
Tall in the Saddle (1944,  Unrated)
190
Dirty Harry (1971,  R)
191
The Crow: City of Angels (1996,  R)
192
The Good Son (1993,  R)
193
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
194
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
195
Quigley Down Under (1990,  PG-13)
196
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
197
The Legend of Zorro (2005,  PG)
198
The Mark of Zorro (1940,  Unrated)
199
Richard Pryor:Stand Up (,  Unrated)
200
Runaway (1984,  PG-13)
201
Big (1988,  PG)
202
Great Balls of Fire! (1989,  PG-13)
203
Tough Love (2007,  Unrated)
204
Santa Claus Is Comin' to Town (1970,  Unrated)
205
Santa Claus (1959,  Unrated)
206
Toy Story (1995,  G)
207
Casablanca (1943,  Unrated)
208
Love Story (1970,  PG)
209
There's Something About Mary (1998,  R)
210
The Wizard of Oz (1939,  G)
211
The Postman (1997,  R)
212
Waterworld (1995,  PG-13)
213
Striptease (1996,  R)
214
The Bear (1989,  PG)
215
The Matrix (1999,  R)
216
The Hills Have Eyes (2006,  R)
217
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
218
The Color Purple (1985,  PG-13)
219
The Butterfly Effect (2004,  R)
220
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
221
Taxi Driver (1976,  R)
222
Superman Returns (2006,  PG-13)
223
Spider-Man (2002,  PG-13)
224
Scream (1996,  R)
225
Secret Window (2004,  PG-13)
226
Saw III (2006,  R)
227
Rocky Balboa (2006,  PG)
228
Rocky II (1979,  PG)
229
Rocky III (1982,  PG)
230
Rocky IV (1985,  PG)
231
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
232
Pulp Fiction (1994,  R)
233
Platoon (1986,  R)
234
Predator (1987,  R)
235
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
236
Freaky Friday (1976,  G)
237
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
238
Playhouse (2003,  Unrated)
239
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
240
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
241
Interview with the Vampire (1994,  R)
242
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
243
Good Will Hunting (1997,  R)
244
Final Destination 2 (2003,  R)
245
Die Hard (1988,  R)
246
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
247
Three Men and a Little Lady (1990,  PG)
248
Clueless (1995,  PG-13)
249
Children of the Corn (1984,  R)
250
A Fish Called Wanda (1988,  R)
251
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
252
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
253
Meatballs 4 (Happy Campers) (Summer Vacation) (1992,  R)
254
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
255
Missing in Action (1984,  R)
256
Braddock: Missing in Action III (1988,  R)
257
Missing in Action 2 - The Beginning (1985,  R)
258
The Missing (2003,  R)
259
Saturday Night Fever (1977,  PG)
260
Phone Booth (2003,  R)
261
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
262
Jeepers Creepers (2001,  R)
263
Air Force One (1997,  R)
264
Wanda (1971,  PG)
265
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
266
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
267
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
268
Mighty Joe Young (1998,  PG)
269
Crossroads (2002,  PG-13)
270
Rudyard Kipling's The Jungle Book (1994,  PG)
271
Ghost Ship (2002,  R)
272
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
273
Air Bud - World Pup (2001,  G)
274
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
275
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
276
Back to the Future Part II (1989,  PG)
277
Back to the Future Part III (1990,  PG)
278
Batman Begins (2005,  PG-13)
279
Batman Returns (1992,  PG-13)
280
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
281
Cellular (2004,  PG-13)
282
Silent Hill (2006,  R)
283
Hamburger Hill (1987,  R)
284
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
285
On Golden Pond (1981,  PG)
286
The Ten Commandments (2006,  Unrated)
287
Signs (2002,  PG-13)
288
Burning Down the House (2001,  Unrated)
289
Runaway Jury (2003,  PG-13)
290
The Fly (1986,  R)
291
The Boy In The Plastic Bubble (1976,  G)
292
The Amazing Dobermans (1976,  G)
293
Lake Placid (1999,  R)
294
Dust to Dust (1994,  Unrated)
295
Point Break (1991,  R)
296
Sudden Impact (1983,  R)
297
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
298
Planet of the Apes (1968,  PG)
299
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
300
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
301
Boat Trip (2003,  R)
302
Show Boat (1936,  Unrated)
303
Overboard (1987,  PG)
304
The Rose (1979,  R)
305
Poltergeist (1982,  PG)
306
Poltergeist II: the Other Side (1986,  PG-13)
307
Convoy (1978,  PG)
308
Semi-Tough (1977,  R)
309
Christine (1983,  R)
310
1st Bite (2009,  Unrated)
311
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
312
The Shaggy Dog (2006,  PG)
313
Corvette Summer (1978,  PG)
314
Endless Love (1981,  R)
315
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
316
Herbie Goes to Monte Carlo (1977,  G)
317
Herbie Goes Bananas (1980,  G)
318
The Wonderful Wizard of Oz (1987,  Unrated)
319
The Muppet Movie (1979,  G)
320
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
321
Beethoven (1992,  PG)
322
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
323
Blues Brothers 2000 (1997,  PG-13)
324
Jack (1996,  PG-13)
325
Caveman (1981,  PG)
326
The Little Rascals: The Best of Our Gang (,  Unrated)
327
Firestarter (1984,  R)
328
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments