My Favorite Movies


  1. vidiot49
  2. Joe

Give list a short description

  vidiot49's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
West Side Story (1961,  Unrated)
3
8 1/2 (1963,  Unrated)
4
La Strada (The Road) (1954,  PG)
5
The Right Stuff (1983,  PG)
6
The 10th Victim (La Decima vittima) (The Tenth Victim) (1999,  Unrated)
7
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau) (1933,  Unrated)
8
Tomorrow (1972,  PG)
9
Lonesome Dove (,  Unrated)
10
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
11
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
12
The Missouri Breaks (1976,  PG)
13
Zoot Suit (1981,  R)
14
Annie Get Your Gun (1950,  Unrated)
15
Don't Look Back (1967,  Unrated)
Don't Look Back
An amazing look at Dylan at the peak of his performance quality and his skills with blowing the minds of interviewers. Favorite quote - "be careful or I'll put you on".
16
Goin' South (1978,  PG)
17
Lone Star (1996,  R)
18
El Topo (1970,  Unrated)
19
The Holy Mountain (1973,  R)
20
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
21
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
22
Liquid Sky (1983,  R)
23
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
24
Nebo Zovyot (Battle Beyond the Sun) (The Heavens Call) (The Sky Calls) (1960,  Unrated)
25
From Beyond (1986,  R)
26
Re-Animator (1985,  R)
27
The Island of Dr. Moreau (1977,  PG)
28
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
29
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
30
Escape from New York (1981,  R)
31
The Illustrated Man (1969,  PG)
32
Zardoz (1974,  R)
33
Waterworld (1995,  PG-13)
34
The Postman (1997,  R)
35
Charley Varrick (1973,  PG)
36
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3) (1974,  R)
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3)
Thugs hijack a New York Subway train and hold it for ransom. The action in this thriller never lets up. The cast includes Walter Matthau, Robert Shaw, Jerry Stiller, and Martin Balsam. See it. Now
37
The Pawnbroker (1965,  Unrated)
38
No Way to Treat a Lady (1968,  Unrated)
39
Farewell, My Lovely (1975,  R)
40
The Big Sleep (1978,  R)
41
The Yakuza (1975,  R)
42
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
43
The Girl Hunters (1963,  Unrated)
44
Odds Against Tomorrow (1959,  Unrated)
Odds Against Tomorrow
This grim little heist film is Noir at it's best. Ed Begley, Harry Belafonte, Robert Ryan, and Shelley Winters star. Look for a young Wayne Rogers in a cameo.
45
On the Waterfront (1954,  Unrated)
46
Blackboard Jungle (1955,  Unrated)
47
Up the Down Staircase (1967,  Unrated)
48
The Miracle Worker (1962,  Unrated)
49
Sybil (1976,  Unrated)
50
Stranger Than Paradise (1984,  R)
51
Down by Law (1986,  R)
52
Broken Flowers (2005,  R)
53
3 Women (1977,  PG)
54
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
55
Naked Lunch (1991,  R)
56
Walkabout (1971,  R)
57
The Last Wave (1977,  PG)
58
Don't Look Now (1973,  R)
59
Frenzy (1972,  R)
60
Dial M for Murder (1954,  PG)
61
Suspicion (1941,  Unrated)
62
North by Northwest (1959,  Unrated)
63
Psycho (1960,  R)
64
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
65
Strangers on a Train (1951,  PG)
66
Sleeper (1973,  PG)
67
Stardust Memories (1980,  PG)
68
Annie Hall (1977,  PG)
69
Manhattan (1979,  R)
70
Zelig (1983,  PG)
71
Broadway Danny Rose (1984,  PG)
72
Radio Days (1987,  PG)
73
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments