My Favorite Movies


  vierasesine's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
2
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
3
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
4
Being John Malkovich (1999,  R)
Click to Rate
5
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
6
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
7
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
Click to Rate
8
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
Click to Rate
9
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
Click to Rate
10
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
11
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
13
Amadeus (1984,  R)
Click to Rate
14
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
15
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
16
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
17
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
Click to Rate
18
King Kong (1933) (1933,  Unrated)
Click to Rate
19
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
20
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
21
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
Picnic at Hanging Rock 4.5 Stars
Oh, what a wonderful film! The mood was very atmospheric and the setting idyllic - apart from the ruggedness of the rock. Indeed, they were living such a perfect prelapsarian existence (except for poor Sara) before that rock got a hold on them. Some of the girls were such sweet, pretty and innocent little things I could've just eaten them up. I am not at all surprised that Sara is so smitten with Miranda. Who wouldn't be?

I love the way everything was left unresolved. *SPOILERY*
I was a little concerned when Irma was discovered that everything would be ruined by having the mystery solved, but luckily she remembered nothing.

Btw, have any of you who have seen this noticed the faces? The sad, disgruntled faces etched into the stone?
Click to Rate
22
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
Prendimi l'anima (The Soul Keeper) (2002,  Unrated)
Prendimi l'anima (The Soul Keeper) 4.0 Stars
They could've spent more time on telling about Sabina's final years and, perhaps, about how she affected Jung and Freud's work. Otherwise, a wonderful movie.
Click to Rate
24
Communion (1989,  R)
Click to Rate
25
Little Otik (2001,  Unrated)
Click to Rate
26
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 4.5 Stars
Kaidan is the word for a Japanese ghost story. This film consists of four such stories: Black Hair, The Snow Woman, Hoichi the Earless and In a Cup of Tea, all of which are based on stories from Lafcadio Hearn's collections of Japanese folk tales. The stories progress, in my opinion, from the scary to the simply peculiar, though none of them are - of course - horror in the sense that we the Westeners perceive it.

This film is absolutely beautiful. The eyes in the sky, the blood red waters, the well at night and the bell by evening - even the way the three men position themselves in the last story has its own kind of beauty to it - not to mention the wonderful biwa music and the long, luxurious black hair of many of the women.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments