My Favorite Movies
Give list a short description
| Vikesfan121's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Platoon (1986, R) |
|
|
| 2 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 3 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 4 |
The Green Mile (1999, R) |
|
|
| 5 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 6 |
King Kong (2005) (2005, PG-13) |
|
|
| 7 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 8 |
Cars (2006, G) |
|
|
| 9 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
|
| 10 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
|
| 11 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 12 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
|
| 13 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
|
| 14 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 15 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 16 |
300 (2007, R) |
|
|
| 17 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
|
| 18 |
Rocky (1976, PG) |
|
|
| 19 |
Rocky II (1979, PG) |
|
|
| 20 |
Rocky III (1982, PG) |
|
|
| 21 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
|
| 22 |
Rocky V (1990, PG-13) |
|
|
| 23 |
Rocky Balboa (1990, PG) |
|
|
| 24 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
|
| 25 |
The Hurricane (1999, R) |
|
|
| 26 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
|
| 27 |
Miracle (2004, PG) |
|
|
| 28 |
Apocalypto (2006, R) |
|
|
| 29 |
The Postman (1997, R) |
|
|
| 30 |
Radio (2003, PG) |
|
|
| 31 |
Tombstone (1993, R) |
|
|
| 32 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
|
| 33 |
Men of Honor (2000, R) |
|
|
| 34 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 35 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
|
| 36 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|


