My Favorite Movies
| ViktorExhumed's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A.I. Artificial Intelligence (2001, PG-13) |
|
| 2 |
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) (1997, R) |
|
| 3 |
Mary Shelley's Frankenstein (1994, R) |
|
| 4 |
The Craft (1996, R) |
|
| 5 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 6 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 7 |
The Addams Family (1991, PG-13) |
|
| 8 |
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995, R) |
|
| 9 |
The Cell (2000, R) |
|
| 10 |
Lolita (1998, R) |
|
| 11 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 12 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 13 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 14 |
Hocus Pocus (1993, PG) |
|
| 15 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 16 |
My Girl (1991, PG) |
|
| 17 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 18 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 19 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 20 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 21 |
Gia (1997, R) |
|
| 22 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 23 |
Elizabeth (1998, R) |
|
| 24 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
























