My Favorite Movies


  vinaykumarsahu's Rating My Rating
1
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
2
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
3
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
Click to Rate
4
The Last of the Mohicans (1992,  R)
Click to Rate
5
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
Click to Rate
6
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
7
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
8
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
9
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
10
Men in Black II (2002,  PG-13)
Click to Rate
11
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
12
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
13
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
14
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
15
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 5.0 Stars
it was a trend setting movie many later movies followed it
Click to Rate
16
The Patriot (2000,  R)
Click to Rate
17
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
18
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
19
The Scorpion King (2002,  PG-13)
Click to Rate
20
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
Click to Rate
21
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Click to Rate
22
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
23
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
24
War of the Worlds (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
26
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
27
Shark Tale (2004,  PG)
Click to Rate
28
Shrek 2 (2004,  PG)
Click to Rate
29
Mr. and Mrs. Iyer (2002,  Unrated)
Click to Rate
30
Places in the Heart (1984,  PG)
Click to Rate
31
Blue Streak (1999,  PG-13)
Click to Rate
32
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
33
Panic Room (2002,  R)
Click to Rate
34
Gandhi (1982,  PG)
Gandhi 5.0 Stars
It is the movie of its kind. i have seen it many time,it keep on inspiring me. By seeing it one can say that movies also have impact on mind,this movie can change your way of thinking.
Click to Rate
35
Dream for an Insomniac (1998,  R)
Click to Rate
36
Apocalypto (2006,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments