Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Vince106604981's Rating My Rating
1
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
3
The Warriors (1979,  R)
Click to Rate
4
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
5
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
6
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
7
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
8
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
9
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
10
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
11
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
Click to Rate
12
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
13
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
Click to Rate
14
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
15
Tommy (1975,  PG)
Click to Rate
16
Gimme Shelter (1970,  R)
Click to Rate
17
Howard the Duck (1986,  PG)
Click to Rate
18
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
19
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
20
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
21
Pump up the Volume (1990,  R)
Click to Rate
22
American Pop (1981,  R)
Click to Rate
23
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
24
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
25
Empire Records (1995,  PG-13)
Click to Rate
26
The Adventures of Ford Fairlane (1990,  R)
Click to Rate
27
Little Nicky (2000,  PG-13)
Click to Rate
28
Roadie (1980,  PG)
Click to Rate
29
Leviatán (Monster Dog) (The Bite) (1984,  Unrated)
Click to Rate
30
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years (1988,  R)
Click to Rate
31
Hair (1979,  PG)
Click to Rate
32
Jesus Christ Superstar (1973,  G)
Click to Rate
33
Jesus Christ Superstar (2000,  Unrated)
Click to Rate
34
Kiss Meets the Phantom of the Park (1978,  G)
Click to Rate
35
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
Click to Rate
36
The Basketball Diaries (1995,  R)
Click to Rate
37
Foxes (1980,  R)
Click to Rate
38
Edgeplay: A Film About The Runaways (2004,  Unrated)
Click to Rate
39
Light of Day (1987,  PG-13)
Click to Rate
40
Back to School (1986,  PG-13)
Click to Rate
41
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
Click to Rate
42
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973,  R)
Click to Rate
43
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
44
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
45
House of 1000 Corpses (2003,  R)
Click to Rate
46
The Devil's Rejects (2005,  R)
Click to Rate
47
Halloween (2007) (2007,  R)
Click to Rate
48
Dead Silence (2007,  R)
Click to Rate
49
New Year's Evil (1980,  R)
Click to Rate
50
Fade to Black (1980,  R)
Click to Rate
51
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
52
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
53
From Hell (2001,  R)
Click to Rate
54
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
55
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
56
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
57
Striptease (1996,  R)
Click to Rate
58
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
59
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
60
Sin City (2005,  R)
Click to Rate