My Favorite Movies


  Vince166204792's Rating My Rating
1
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
2
Afraid of the Dark (1992,  R)
Click to Rate
3
Amateur Porn Star Killer (2007,  Unrated)
Click to Rate
4
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
5
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) (1981,  Unrated)
Click to Rate
6
Carrie (2002,  Unrated)
Click to Rate
7
The Circle (2006,  Unrated)
Click to Rate
8
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) (1980,  R)
Click to Rate
9
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
Click to Rate
10
Cube (1997,  R)
Click to Rate
11
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
12
Tales from the Crypt: Demon Knight (1994,  R)
Click to Rate
13
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) (2001,  R)
Click to Rate
14
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) (1972,  Unrated)
Click to Rate
15
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva (1997,  Unrated)
Click to Rate
16
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
17
Falling Down (1993,  R)
Click to Rate
18
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
19
Frontière(s) (Frontier(s)) (2007,  NC-17)
Click to Rate
20
The Fugitive (1993,  PG-13)
Click to Rate
21
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
22
Ghost in the Shell (1995,  R)
Click to Rate
23
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
Click to Rate
24
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) (2006,  Unrated)
Click to Rate
25
The Great Outdoors (1988,  PG)
Click to Rate
26
The Grudge (2004,  PG-13)
Click to Rate
27
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
28
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Click to Rate
29
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
Click to Rate
30
The Host (Gwoemul) (2006,  R)
Click to Rate
31
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
32
Irreversible (2002,  Unrated)
Click to Rate
33
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
Click to Rate
34
Jimmy and Judy (2006,  R)
Click to Rate
35
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
Click to Rate
36
Ju-on: The Grudge 2 (2003,  R)
Click to Rate
37
Kingpin (1996,  PG-13)
Click to Rate
38
Kung Pow! Enter the Fist (2002,  PG-13)
Click to Rate
39
Love Object (2003,  R)
Click to Rate
40
Love Rome (2004,  Unrated)
Click to Rate
41
The Machinist (2004,  R)
Click to Rate
42
Major League (1989,  R)
Click to Rate
43
Marebito (2004,  R)
Click to Rate
44
May (2003,  R)
Click to Rate
45
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (1984,  PG)
Click to Rate
46
The Night Porter (1974,  R)
Click to Rate
47
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
48
Onibaba (1965,  Unrated)
Click to Rate
49
People Are Dead (2002,  Unrated)
Click to Rate
50
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
Click to Rate
51
Private Parts (1997,  R)
Click to Rate
52
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
53
Pulse (Kairo) (2001,  Unrated)
Click to Rate
54
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
55
[Rec] (2007,  Unrated)
Click to Rate
56
The Relic (1997,  R)
Click to Rate
57
Repulsion (1965,  Unrated)
Click to Rate
58
Roman (2006,  Unrated)
Click to Rate
59
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
60
Shutter (They Are Around Us) (2004,  R)