My Favorite Movies


  vincenttruman1's Rating My Rating
1
Amadeus (1984,  R)
2
State and Main (2000,  R)
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
4
Brazil (1985,  R)
5
Aliens (1986,  R)
6
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Every frame a painting; every line a treatise. All of the artists shine in this perfect film.
7
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
My favorite of the three, although this is inspired by the fact this was the first I saw. Love the gags, love Heather Graham's chest.
8
Pulp Fiction (1994,  R)
9
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
10
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
11
Schindler's List (1993,  R)
12
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
Brilliant and fun, even if some ideas were lifted from other travel flicks like 'Vacation', etc. Dysfunction never seemed so comforting.
13
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation
A perfect postcard; one that integrates with ones's life because it feels so accurate, real and life-like.
14
Blazing Saddles (1974,  R)
15
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner
One of my all-time favorite films.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments