My Favorite Movies


  VinMariani191676397's Rating My Rating
1
The Beach (2000,  R)
The Beach 5.0 Stars
Love this fucking movie..kick-ass soundtrack has well!!
Click to Rate
2
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 5.0 Stars
Every single person in this film was attractive..& how could anyone actually argue with "Cry Little Sister"...goddamn song sends shivers down my spine!!!
Click to Rate
3
Aliens (1986,  R)
Aliens 5.0 Stars
"Game Over Man..Game Over!!"
Click to Rate
4
Spaceballs (1987,  PG)
Spaceballs 5.0 Stars
I could put this movie on roght now..& I would probably piss myself laughing so hard...
Click to Rate
5
Mischief (1985,  R)
Mischief 5.0 Stars
Funny has Hell!!!!!..defined 80's movie's!!!..the ending is certainly one of the best scenes!!!
Click to Rate
6
The Last Unicorn (1982,  G)
The Last Unicorn 5.0 Stars
I love this goddamn cartoon....& I don't want to hear one word againts that!!!!
Click to Rate
7
The Terminator (1984,  R)
The Terminator 5.0 Stars
..Killing Machine....nuff said!!
Click to Rate
8
Gremlins (1984,  PG)
Gremlins 5.0 Stars
Gremlins kicked so much ass!!!
Click to Rate
9
The Thing (1982,  R)
The Thing 5.0 Stars
"You gotta be fucking kidding me!!"..love that line!!
Click to Rate
10
Bloodsport (1988,  R)
Bloodsport 4.5 Stars
Best Van Dame flick ever!!
Click to Rate
11
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser 4.5 Stars
"Jesus Wept"..Christ this movie scared the shit out of me!!
Click to Rate
12
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2 4.5 Stars
"& to think..I hesitated."
Click to Rate
13
The NeverEnding Story (1984,  PG)
The NeverEnding Story 5.0 Stars
A flying dog...a giant rockman who talked..a beatiful princess, ah yes..it must be the 80's!!!!
Click to Rate
14
The Flight of Dragons (1982,  G)
The Flight of Dragons 5.0 Stars
Comes in second only to The Last Unicorn....sorry, but thats the truth..
Click to Rate
15
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
The Transformers - The Movie 5.0 Stars
Of course it 5 stars..nothing less!!
Click to Rate
16
Masters of the Universe (1987,  PG)
Masters of the Universe 4.0 Stars
Its hard being bias against "HE-MAN"!!!
Click to Rate
17
Willow (1988,  PG)
Willow 4.0 Stars
Peck...hehehe!!
Click to Rate
18
Night of the Living Dead (1990,  R)
Night of the Living Dead 5.0 Stars
This actually was a kick-ass remake...THe Candy Man stars in it for Christ 's sake!!!..Best Zombie movie to date!!
Click to Rate
19
Silver Bullet (1985,  R)
Silver Bullet 4.0 Stars
Best Werewolf flick to date!!!
Click to Rate
20
Howard the Duck (1986,  PG)
Howard the Duck 3.0 Stars
The ending of this movie always freaked me out at the ending!!
Click to Rate
21
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High 4.5 Stars
"Hey dude, lets party!!"
Click to Rate
22
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors 4.0 Stars
"Feed me Seymour!!"
Click to Rate
23
Wildcats (1986,  R)
Wildcats 3.0 Stars
Worth watching!!
Click to Rate
24
Troll (1986,  PG-13)
Troll 3.0 Stars
Tripppyyy!!!..
Click to Rate
25
Risky Business (1983,  R)
Risky Business 3.5 Stars
The train scene man..the train scene!!!!
Click to Rate
26
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth 4.5 Stars
Wow..classic!!...4 1/2 stars..could've done without seening Davids package!!
Click to Rate
27
Flight of the Navigator (1986,  PG)
Flight of the Navigator 5.0 Stars
Paul Reuben played the alien..HAHA!!
Click to Rate
28
The Outsiders (1983,  PG)
The Outsiders 4.5 Stars
Pony boy!!
Click to Rate
29
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 5.0 Stars
Excellent movie!!
Click to Rate
30
Salem's Lot (1979,  PG)
Salem's Lot 3.5 Stars
Best Vampire movie overall!
Click to Rate
31
The Golden Child (1986,  PG-13)
The Golden Child 4.0 Stars
Golden!!!!
Click to Rate
32
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China 4.5 Stars
If you don't like this movie..move the hell out of America!!!!
Click to Rate
33
Fright Night (1985,  R)
Fright Night 4.0 Stars
"Brewster, you are to cool!!!"
Click to Rate
34
The Monster Squad (1987,  PG-13)
The Monster Squad 4.0 Stars
"Wolfman has Nads!!"
Click to Rate
35
Short Circuit (1986,  PG)
Click to Rate
36
Short Circuit 2 (1988,  PG)
Short Circuit 2 4.0 Stars
Not better than the original..but not bad either!
Click to Rate
37
Batteries Not Included (1987,  PG)
Batteries Not Included 5.0 Stars
Another big Hell Yeah!!!
Click to Rate
38
Tough Guys (1986,  PG)
Tough Guys 4.0 Stars
Great movie..don't forget, the "RHCP's" started in this movie has well!!
Click to Rate
39
Night of the Demons (1988,  R)
Night of the Demons 3.5 Stars
Has a child, this movie scared the shit out of me- now I watch it to checkout the hot 80's girls!!( the girl shoves a tube of lipstick into her tit)!!!
Click to Rate
40
Beetlejuice (1988,  PG)
Beetlejuice 4.0 Stars
"Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice!!"
Click to Rate
41
Gladiator (1992,  R)
Gladiator 3.0 Stars
Decent boxing flick..taught me all about a persons forehead!!
Click to Rate
42
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies 5.0 Stars
Outstanding!!.."Goonies never say die!!"
Click to Rate
43
Platoon (1986,  R)
Platoon 5.0 Stars
"Rejoice O' young man, in thy youth."
Click to Rate
44
Stripes (1981,  R)
Stripes 4.0 Stars
Classic!!!
Click to Rate
45
Armed and Dangerous (1986,  PG-13)
Armed and Dangerous 4.0 Stars
Hell yeah I'm a John Candy Fan!!..you fight those dogs!!!!
Click to Rate
46
Predator (1987,  R)
Predator 5.0 Stars
some impressive kill scenes in this one fellas!!
Click to Rate
47
Hamburger Hill (1987,  R)
Hamburger Hill 5.0 Stars
Actual events are hard to top with fiction
Click to Rate
48
Deadly Friend (1986,  R)
Deadly Friend 3.5 Stars
The basketball scene was the absolute best!!
Click to Rate
49
Mad Max 2: The Road Warrior (1982,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior 4.0 Stars
Killer Flick!!