Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
movies I've seen: Comedy
by
A.
1996
by
Amy
Most Underrated Movies Ever
by
big
Movies You Will Never See But Should
by
big
The five worst movies of 1996
by
A.
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Vinny
Vinny23009482's Rating
My Rating
1
The Stupids
(1996, PG)
2
Falling Down
(1993, R)
3
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
(1997, PG-13)
4
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
(2001, Unrated)
5
Little Miss Sunshine
(2006, R)
6
Gaslight (A Strange Case of Murder)(Angel Street)(The Murder in Thornton Square)
(1940, Unrated)
7
The Royal Tenenbaums
(2001, R)
8
L.A. Confidential
(1997, R)
9
There Will Be Blood
(2007, R)
10
Amadeus
(1984, R)
11
Road to Perdition
(2002, R)
12
The Usual Suspects
(1995, R)
13
Good Will Hunting
(1997, R)
14
The Lion King
(1994, G)
15
The Prestige
(2006, PG-13)
16
Fargo
(1996, R)
17
Knocked Up
(2007, R)
18
The Chumscrubber
(2005, R)
19
Good Burger
(1997, PG)
20
Mystery Men
(1999, PG-13)
21
Hellboy
(2004, PG-13)
22
The Castle of Cagliostro
(, G)
23
RocketMan (Rocket Man)
(1997, PG)
24
Sleuth
(1972, PG)
25
The Best Years of Our Lives
(1946, Unrated)
26
Disney's Aladdin
(1992, G)
27
Demolition Man
(1993, R)
28
The Addams Family
(1991, PG-13)
29
The 40 Year Old Virgin
(2005, R)
30
Iron Man (Ironman)
(2008, PG-13)
31
Elf
(2003, PG)
32
Mortal Kombat
(1995, PG-13)
33
Batman Begins
(2005, PG-13)
34
Batman
(1989, PG-13)
35
Street Fighter
(1994, PG-13)
36
Addams Family Values
(1993, PG-13)
37
Willy Wonka and the Chocolate Factory
(1971, G)
38
Who Framed Roger Rabbit
(1988, PG)
39
All Dogs Go To Heaven
(1989, G)
40
WALL-E
(2008, G)
41
The Incredibles
(2004, PG)
42
Finding Nemo
(2003, G)
43
The Emperor's New Groove
(2000, G)
44
Rock-A-Doodle
(1992, G)
45
Anger Management
(2003, PG-13)
46
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
(2004, PG-13)
47
Back to the Future
(1985, PG)
48
Beetlejuice
(1988, PG)
49
Billy Madison
(1995, PG-13)
50
Blazing Saddles
(1974, R)
51
Blades of Glory
(2007, PG-13)
52
Casino Royale
(2006, PG-13)
53
Memento
(2000, R)
54
Cool Runnings
(1993, PG)
55
Dogma
(1999, R)
56
Dreamgirls
(2006, PG-13)
57
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
58
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
59
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
60
Forrest Gump
(1994, PG-13)