My Favorite Movies


  vinny81726132's Rating My Rating
1
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
Click to Rate
2
Wayne's World (1992,  PG-13)
Click to Rate
3
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
Click to Rate
4
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
5
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
6
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
7
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
8
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
9
300 (2007,  R)
Click to Rate
10
A Bronx Tale (1993,  R)
Click to Rate
11
American History X (1998,  R)
Click to Rate
12
Tears of the Sun (2003,  R)
Click to Rate
13
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
14
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
15
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
16
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Click to Rate
17
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Click to Rate
18
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Click to Rate
19
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
20
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
21
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
22
Billy Madison (1995,  PG-13)
Click to Rate
23
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
24
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
25
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
26
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
27
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
28
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
29
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
30
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
31
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
32
Little Nicky (2000,  PG-13)
Click to Rate
33
Liar Liar (1997,  PG-13)
Click to Rate
34
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
35
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
36
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
37
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
Old School (2003,  R)
Click to Rate
39
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
40
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Click to Rate
41
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
42
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
43
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
44
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
45
Predator (1987,  R)
Click to Rate
46
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
47
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
48
Road Trip (2000,  R)
Click to Rate
49
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
50
Rocky II (1979,  PG)
Click to Rate
51
Rocky III (1982,  PG)
Click to Rate
52
Rocky IV (1985,  PG)
Click to Rate
53
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
54
Scary Movie (2000,  R)
Click to Rate
55
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
56
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
57
Secret Window (2004,  PG-13)
Click to Rate
58
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
59
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Click to Rate
60