My Favorite Movies


  virdrue86's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
2
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
3
Requiem for a Dream (2000,  R)
4
La Planète Sauvage (The Savage Planet) (The Fantastic Planet) (Planet of Incredible Creatures) (1999,  PG)
5
Mulholland Drive (2001,  R)
6
Babel (2006,  R)
7
Apocalypto (2006,  R)
8
300 (2007,  R)
9
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
10
Spun (2003,  R)
11
The Silence of the Lambs (1991,  R)
12
A Clockwork Orange (1971,  R)
13
Hannibal (2001,  R)
14
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
15
Blow (2001,  R)
16
Cast Away (2000,  PG-13)
17
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
18
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
19
Platoon (1986,  R)
20
The Green Mile (1999,  R)
21
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
22
Vanilla Sky (2001,  R)
23
The Butterfly Effect (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments