My Favorite Movies
Top of the Top's
| Viriato's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 2 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 3 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 4 |
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954, Unrated) |
|
| 5 |
Blade Runner (1982, R)
Blade Runner is one of the best movies of scientific fiction of always, contemplating one of the most prepared, detailed and solid visions of the future already filmed. Stone presents us a future exhausted, dense, polluted and violent world. A future magnificently conceived in the sceneries of Syd Mead, where Harrison Ford is the protagonist, an ex-agent of the police officer that is puts in charge of an investigation in Los Angeles, in the century XXI. |
|
| 6 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
| 7 |
Casablanca (1943, Unrated) |
|
| 8 |
American History X (1998, R) |
|
| 9 |
The Deer Hunter (1978, R)
How someone can joins again the urbane society, after having survived the horrors of the war? With ' The Hunter ', Cimino talks to us about the psychological irreversible effects that the war can provoke in the soldiers. The magisterial interpretations alternate between images of extreme and raw violence and banal scenes of day by day. The music of Shadows is a bonus. |
|
| 10 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 11 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968, PG-13) |
|
| 12 |
Nikita (La Femme Nikita) (1990, R)
'Nikita' is an excellent movie of action and suspense. Written and directed by the French filmmaker, Luc Besson, he is undoubtedly one of the most important movies of the French cinema of the 90's. Great interpretations of Anne Parillaud, Jean Reno, Jean-Hughes Anglade and Jeanne Moreau. |
|
| 13 |
Cat on a Hot Tin Roof (1958, Unrated)
Based on the Tennessee Williams play, is one exciting film with intelligent dialogue and a dramatic atmosphere. I am a huge Paul Newman fan and I see his all movies. |
|
| 14 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
| 15 |
My Cousin Vinny (1992, R) |
|
| 16 |
The Big Chill (1983, R) |
|
| 17 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 18 |
Cape Fear (1962, Unrated) |
|
| 19 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 20 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 21 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 22 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 23 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 24 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 25 |
The Birds (1963, PG-13) |
|
| 26 |
Amarcord (1974, R) |
|
| 27 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 28 |
The Last of the Mohicans (1992, R) |
|
| 29 |
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957, Unrated) |
|
| 30 |
The Shining (1980, R) |
|
| 31 |
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981, R)
80.000 Years ago, at the dawn of mankind, prehistorical men knew how to preserve accidental fire, but didn't master at all the technique to set fire them selves. At those cruel and raw days, fire ensured the survival of the human race. Tribes assembled close to a fireplace to benefit its strength and shelter. Tribes that possessed fire were protected, as if they possessed life itself. |
|
| 32 |
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986, R) |
|
| 33 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 34 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 35 |
Psycho (1960, R) |
|
| 36 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 37 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 38 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 39 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
| 40 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R) |
|
| 41 |
Papillon (1973, R) |
|
| 42 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 43 |
Assault on Precinct 13 (1976, R) |
|
| 44 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
| 45 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 46 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 47 |
Amici miei (My Friends) (1975, Unrated)"Amici miei" it is unforgettable. Intelligent, irreverent, surprising and, especially, very funny. |
|
| 48 |
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957, Unrated) |
|
| 49 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
| 50 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 51 |
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930, Unrated) |
|
| 52 |
The Lady from Shanghai (1948, Unrated) |
|
| 53 |
Apocalypse Now (1979, R)
This movie is far from being simply another war movie. Such a film had never been done before. Trough the madness of Vietnam-war, Coppola offers an overwhelming vision of the most deep and gloomy traces of human soul. |



















































