My Favorite Movies


  virushead's Rating My Rating
1
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) (1987,  G)
Babettes Gæstebud (Babette's Feast)
A masterpiece of a film.
2
8 1/2 (1963,  Unrated)
3
Harold and Maude (1971,  PG)
4
Angel Heart (1987,  R)
5
Interview with the Vampire (1994,  R)
6
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
7
Jesus Christ Vampire Hunter (2001,  R)
8
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
9
Sense and Sensibility (1995,  PG)
10
My Fair Lady (1964,  G)
11
Raising Arizona (1987,  PG-13)
12
Cabaret (1972,  PG)
13
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
I was a sucker for this one.
14
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
15
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
16
Ran (1985,  R)
17
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
18
Notorious (1946,  Unrated)
19
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
20
Pride and Prejudice (,  Unrated)
21
Requiem for a Dream (2000,  R)
22
Deathtrap (1982,  PG)
23
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
24
Hair (1979,  PG)
25
Private Benjamin (1980,  R)
26
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
27
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
28
Sleeping Beauty (1959,  G)
29
Practical Magic (1998,  PG-13)
30
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
31
A Clockwork Orange (1971,  R)
32
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
33
The Wicker Man (1973,  R)
34
Moonstruck (1987,  PG)
35
Risky Business (1983,  R)
36
Dangerous Liaisons (1988,  R)
37
Brazil (1985,  R)
38
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
39
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Really enjoyed it, but they could have done more with the basic premise.
40
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
41
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
42
The Dead Zone (1983,  R)
43
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
44
The Witches of Eastwick (1987,  R)
45
Big Fish (2003,  PG-13)
46
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
47
Gilda (1946,  PG)
48
Young Frankenstein (1974,  PG)
49
Leonard Cohen: I'm Your Man (2006,  PG-13)
50
Tootsie (1982,  PG)
51
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
52
Splash (1984,  PG)
53
City of Angels (1998,  PG-13)
54
Lewis Black: Red, White & Screwed (2006,  Unrated)
55
Lewis Black: Black on Broadway (2004,  Unrated)
56
Smoke (1995,  R)
57
They Live (1988,  R)
58
Gattaca (1997,  PG-13)
59
Naked Lunch (1991,  R)
60
Somewhere in Time (1980,  PG)
61
The Party (1968,  PG)
The Party
This is one of the funniest movies ever made.
62
Dogma (1999,  R)
63
Godspell (1973,  G)
64
Grease (1978,  PG)
Grease
I dressed up as Olivia in the last scene for "spirit day" at my high school. No-one recognized me and I was asked for a visitor's pass.
65
My Left Foot (1989,  R)
66
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments