My Favorite Movies


  VisionINFERNO's Rating My Rating
1
No Country for Old Men (2007,  R)
2
[Rec] (2007,  R)
3
My Bloody Valentine 3-D (2009,  R)
4
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
5
Oldboy (2005,  R)
6
À l'intérieur (Inside) (2007,  R)
7
Frontière(s) (Frontier(s)) (2007,  NC-17)
8
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
9
Friday the 13th (2009,  R)
10
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986,  NC-17)
11
The Silence of the Lambs (1991,  R)
12
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
13
Saving Private Ryan (1998,  R)
14
The Evil Dead (1981,  NC-17)
15
Evil Dead 2 (1987,  R)
16
Blood Simple (1984,  R)
17
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
18
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
19
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
20
Day of the Dead (1985,  Unrated)
21
Re-Animator (1985,  R)
22
The Bride of Re-Animator (1990,  R)
23
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) (1980,  R)
24
Intruder (1989,  R)
25
Sleepaway Camp (1983,  R)
26
House of 1000 Corpses (2003,  R)
27
The Devil's Rejects (2005,  R)
28
Halloween (2007,  R)
29
H2: Halloween II (2009,  R)
30
Tyrannosaurus Rex (2011,  Unrated)
31
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
32
The Hills Have Eyes (2006,  R)
33
Dog Soldiers (2002,  R)
34
The Descent (2006,  R)
35
Doomsday (2008,  R)
36
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
37
The Thing (1982,  R)
38
Vampires (1998,  R)
39
Hostel (2006,  R)
40
Hostel: Part II (2007,  R)
41
Event Horizon (1997,  R)
42
Death Race (2008,  R)
43
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments