My Favorite Movies


  vitavidaveggaman's Rating My Rating
1
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
You will love the special effects in this movie. If you haven't seen it, watch it and tell me what you think?
2
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
3
Cruel Intentions (1999,  R)
4
Constantine (2005,  R)
5
Fantastic Four (2005,  PG-13)
6
Final Destination (2000,  R)
7
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Great action movie. If you love action, you will really love this movie.
8
The Silence of the Lambs (1991,  R)
9
Secret Window (2004,  PG-13)
10
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
11
Training Day (2001,  R)
Training Day
This movie mark a change in Mr Washington. The roles that he played in the past was always the good person and never the bad. Denzel Washington did a very good job !_! It is a must see movie.
12
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
13
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
14
1408 (2007,  PG-13)
15
A Home at the End of the World (2004,  R)
16
A Walk to Remember (2002,  PG)
17
American Beauty (1999,  R)
18
Antitrust (2001,  PG-13)
19
Antz (1998,  PG)
20
Apt Pupil (1998,  R)
21
Ask the Dust (2006,  R)
22
Bad Boys (1995,  R)
23
Bad Boys II (2003,  R)
24
Batman (1989,  PG-13)
25
Batman Begins (2005,  PG-13)
26
Batman Returns (1992,  PG-13)
27
Big Momma's House (2000,  PG-13)
28
Blade (1998,  R)
29
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
30
Blade - Trinity (2004,  R)
31
Blood Diamond (2006,  R)
32
Blow (2001,  R)
33
Brokeback Mountain (2005,  R)
34
Boys and Girls (2000,  PG-13)
35
Chain Reaction (1996,  PG-13)
36
Change of Habit (1969,  G)
37
Changing Lanes (2002,  R)
38
City of Angels (1998,  PG-13)
39
Circuit (2001,  Unrated)
40
Coach Carter (2005,  PG-13)
41
Collateral (2004,  R)
42
Collateral Damage (2002,  R)
43
Copycat (1995,  R)
44
Dark Water (2002,  PG-13)
45
Darkness Falls (2003,  PG-13)
46
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
47
Dirty Laundry (2006,  PG-13)
48
Doing Hard Time (2004,  R)
49
Domestic Disturbance (2001,  PG-13)
50
Don't Say a Word (2001,  R)
Don't Say a Word
I loved the twist and turns in this movie. "you want what they want" or "I'll never tell".
51
Donnie Darko (2001,  R)
52
Dragonfly (2002,  PG-13)
53
Dreamgirls (2006,  PG-13)
54
Dune (1984,  PG-13)
55
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
56
Eating Out (2004,  Unrated)
57
Eve's Bayou (1996,  R)
58
Face/Off (1997,  R)
59
Fall (1997,  Unrated)
Fall
This movie reflex the relationship of two people on different leverls gone bad. If you have a moment, give a look.
60
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
I just love Sci-Fi, Adventure with all of it special effects.


P.S. Especially Chris Evens as the Human Torch !_!
61
Fight Club (1999,  R)
62
Final Destination 2 (2003,  R)
63
Final Destination 3 (2006,  R)
64
Flawless (1999,  R)
65
Flowers in the Attic (1987,  PG-13)
66
Food of Love (2003,  R)
67
Forrest Gump (1994,  PG-13)
68
Four Brothers (2005,  R)
69
Ghost (1990,  R)
70
Good Will Hunting (1997,  R)
71
Gothika (2003,  R)
72
Hairspray (1988,  PG)
73
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
I have seen both Hairspray, they both offer something that the other doesn't. If you get a chance to see the original, watch them both and tell me what you think. I love both movies in there on way.
74
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
75
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
76
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
77
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
78
Heights (2005,  R)
79
High Crimes (2002,  PG-13)
80
Hitch (2005,  PG-13)
81
Hostel (2006,  R)
82
I, Robot (2004,  PG-13)
83
I Am Legend (2007,  PG-13)
84
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
85
I Saw What You Did (1965,  Unrated)
I Saw What You Did
It is nothing like a good old classic. A must see movie. It will keep you in suspence. Watch it and tell me what you think.
86
Ice Age (2002,  PG)
87
Independence Day (1996,  PG-13)
88
Interview with the Vampire (1994,  R)
89
Jurassic Park (1993,  PG-13)
90
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
91
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
92
King Kong (2005,  PG-13)
93
L.I.E. (2001,  NC-17)
94
Lie With Me (2005,  Unrated)
95
Little Miss Sunshine (2006,  R)
96
Man on Fire (2004,  R)
97
Mask (1985,  PG-13)
98
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
99
Men in Black (1997,  PG-13)
100
Men in Black II (2002,  PG-13)
101
Mercury Rising (1998,  R)
102
Midnight Express (1978,  R)
103
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
104
Minority Report (2002,  PG-13)
105
Mississippi Burning (1988,  R)
106
Mommie Dearest (1981,  PG)
Mommie Dearest
This is an oldie but goodie. This is a must see movie. One of my favorite lines are "no more wire hangers" or "Christina , why can't you give me the respect that I deserve"
107
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
108
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
109
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
110
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
111
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
112
Pitch Black (2000,  R)
113
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
114
Poltergeist (1982,  PG)
115
Pulp Fiction (1994,  R)
116
Queen of the Damned (2002,  R)
117
Ransom (1996,  R)
118
Ray (2004,  PG-13)
119
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
120
Red Eye (2005,  PG-13)
121
Remember the Titans (2000,  PG)
122
Resident Evil (2002,  R)
123
Rush Hour (1998,  PG-13)
124
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
125
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
126
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
127
Saving Private Ryan (1998,  R)
128
Saw II (2005,  R)
129
Saw III (2006,  R)
130
Schindler's List (1993,  R)
131
Seven (Se7en) (1995,  R)
132
Shooter (2007,  R)
133
Signs (2002,  PG-13)
134
Silent Hill (2006,  R)
135
Six Degrees of Separation (1993,  R)
136
Speed (1994,  R)
137
Spider-Man (2002,  PG-13)
138
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
139
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
140
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
141
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
142
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
143
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
144
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
145
Stealth (2005,  PG-13)
146
Steel Magnolias (1989,  PG)
147
Stephen King's Rose Red (,  PG-13)
148
Stigmata (1999,  R)
149
Stir of Echoes (1999,  R)
150
Taking Lives (2004,  Unrated)
151
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
152
The Birdcage (1996,  R)
153
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
154
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
155
The Butterfly Effect (2004,  R)
156
The Craft (1996,  R)
157
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
158
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
One of the best movies ever made. This is a must see movie. I hope you enjoy it as much as I did.
159
The Crow (1994,  R)
160
The Devil's Advocate (1997,  R)
161
The Dreamers (2004,  NC-17)
162
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
163
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
164
The Fifth Element (1997,  PG-13)
165
The Five Heartbeats (1991,  R)
166
The Gift (2000,  R)
167
The Good Son (1993,  R)
168
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
169
The King and I (1956,  G)
170
The Lord of the Rings (1978,  PG)
171
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
172
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
173
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
174
The Lost Boys (1987,  R)
175
The Man Who Cried (2000,  R)
The Man Who Cried
Christina Ricci and Johnny Depp gave a performace I'll never forget. I was very moved. If you get a chance, watch it, tell me what you think.
176
The Mask (1994,  PG-13)
177
The Matrix (1999,  R)
178
The Matrix Reloaded (2003,  R)
179
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
180
The Mummy (1999,  PG-13)
181
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
182
The Ninth Gate (1999,  R)
183
The Passion of the Christ (2004,  R)
184
The Ring (2002,  PG-13)
185
The Rock (1996,  R)
186
The Seventh Sign (1988,  R)
187
The Shining (1980,  R)
188
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
189
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
190
The Terminator (1984,  R)
191
The Transporter (2002,  PG-13)
192
The Trip (2003,  R)
193
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
194
The Wizard of Oz (1939,  G)
195
The World According to Garp (1982,  R)
196
Throw Momma from the Train (1987,  PG-13)
197
Titanic (1997,  PG-13)
198
Top Gun (1986,  PG)
199
Unbreakable (2000,  PG-13)
200
Underworld (2003,  R)
201
Underworld: Evolution (2006,  R)
202
Van Helsing (2004,  PG-13)
203
Vanilla Sky (2001,  R)
204
Warriors of Terra (2005,  Unrated)
205
Wedding Crashers (2005,  R)
206
What a Girl Wants (2003,  PG)
207
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
208
Where Angels Go, Trouble Follows (1968,  G)
209
X-Men (2000,  PG-13)
210
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
211
X2 (2003,  PG-13)
212
XXX (2002,  PG-13)
213
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
214
Botched (Uncut) (,  Unrated)
215
Mean Streets (1973,  R)
216
Speed Racer (2008,  PG)
217
State of Grace (1990,  R)
218
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
219
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
220
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
221
Star Trek Generations (1994,  PG)
222
Premonition (The Psychic) (2005,  Unrated)
223
Funny Games (2008,  R)
224
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
225
Harvest (Cash Crop) (1998,  R)
226
Snitch (Monument Ave.) (,  R)
227
Beyond the Law (1992,  R)
228
I'll Always Know What You Did Last Summer (2006,  R)
229
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
230
The 6th Day (2000,  PG-13)
231
Something to Talk About (1995,  R)
232
Jude (1996,  R)
233
Dead Easy (2005,  Unrated)
234
Blood Crime (2002,  R)
235
The Minus Man (1999,  R)
236
The Green Mile (1999,  R)
237
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
238
Glory Road (2006,  PG)
239
Open Water (2004,  R)
Open Water
This is definitely not a hollywood ending.
240
The Roman Spring of Mrs. Stone (2003,  R)
241
Soldier (1998,  R)
242
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
243
Cold Heart (2000,  R)
244
Compelling Evidence (1996,  R)
245
Confidence (2003,  R)
246
Consenting Adults (1992,  R)
247
Conspiracy Theory (1997,  R)
248
Crimson Tide (1995,  R)
249
Cutter's Way (1981,  R)
250
Dead Calm (1989,  R)
251
Dead Silence (1998,  R)
252
Dead Silence (Silence) (The Only Witness) (2003,  R)
253
Deep Cover (1992,  R)
254
Derailed (2005,  R)
255
Desperate Hours (1990,  R)
256
Diabolique (1996,  R)
257
Double Bang (2002,  Unrated)
258
Expecting Mercy (2004,  R)
259
Fascination (2005,  R)
260
Firetrap (2001,  Unrated)
261
For Queen & Country (1989,  R)
262
Frantic (1988,  R)
263
Frequency (2000,  PG-13)
264
From Hell (2001,  R)
265
Gattaca (1997,  PG-13)
266
Godsend (2003,  PG-13)
267
Half Light (2005,  R)
268
Hard Rain (1997,  R)
269
Highwaymen (2004,  R)
270
Inside Man (2006,  R)
271
Internal Affairs (1990,  R)
272
Jennifer 8 (Jennifer Eight) (1992,  R)
273
Joshua (Joshua: The Devil's Child) (2007,  R)
274
Just Cause (1994,  R)
275
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
276
Killer Weekend (2004,  Unrated)
277
Kiss The Girls (1997,  R)
278
License to Kill (1984,  Unrated)
279
Liebestraum (1991,  R)
280
Lost (2005,  Unrated)
281
Malice (1993,  R)
282
Mind Hunters (,  Unrated)
283
Mortal Thoughts (1991,  R)
284
Mr. Brooks (2007,  R)
285
Mute Witness (1995,  R)
286
Never Talk to Strangers (1995,  R)
287
No Good Deed (2003,  R)
288
One Hour Photo (2002,  R)
289
Out of Sight (1998,  R)
290
Outrage (1998,  R)
291
Perfect Stranger (2007,  R)
292
Presumed Innocent (1990,  R)
293
Psycho (1960,  R)
Psycho
This is an original. I love this classic. If you haven't seen it, you must. It is to die for.
294
Octane (Pulse) (2004,  R)
295
Pursued (2004,  R)
296
Revelation (Apocalypse II: Revelation) (1999,  PG-13)
297
Revenge (1990,  R)
298
Say Nothing (2002,  Unrated)
299
Shadow Hours (2000,  R)
300
Shadow of Fear (2004,  PG-13)
301
Silence Becomes You (2005,  R)
302
Single White Female (1992,  R)
303
Single White Female 2 - The Psycho (2005,  R)
304
Sleepers (1996,  R)
305
Slow Burn (2007,  R)
306
Soul Survivors (2000,  R)
307
Stark Raving Mad (2002,  R)
308
Striking Distance (1993,  R)
309
Suspect (1987,  R)
310
Switchback (1997,  R)
311
Fate (2003,  R)
312
The Clearing (2004,  R)
313
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
314
Bug (2006,  R)
315
Redline (2007,  PG-13)
316
One Eyed King (2001,  Unrated)
317
Next (2007,  PG-13)
318
We Are Marshall (2006,  PG)
319
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
320
The Mist (2007,  R)
321
The Deep End (2001,  R)
322
Doing Time on Maple Drive (1992,  Unrated)
323
Slipping Down Life (1999,  R)
324
Angel Eyes (2001,  R)
325
Blue Crush (2002,  PG-13)
326
Chasers (1994,  R)
327
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
328
Dying Young (1991,  R)
329
Forces of Nature (1999,  PG-13)
330
Forever Young (1992,  PG)
331
Gigli (2003,  R)
332
How Stella Got Her Groove Back (1998,  R)
333
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
334
I.Q. (1994,  PG)
335
Indecent Proposal (1993,  R)
336
Jerry Maguire (1996,  R)
337
Just One Time (2000,  R)
338
Possession (2002,  PG-13)
339
Pretty Woman (1990,  R)
340
Rough Magic (1997,  PG-13)
341
Sabrina (1995,  PG)
342
Secretary (2002,  R)
343
Sexual Life (2005,  R)
344
Sliding Doors (1998,  R)
345
Someone Like You (2001,  PG-13)
346
Somewhere in Time (1980,  PG)
347
The Butcher's Wife (1991,  PG-13)
348
The Lake House (2006,  PG)
349
The Marrying Man (1991,  R)
350
Three of Hearts (1993,  R)
351
Three to Tango (1999,  PG-13)
352
Trois 3: The Escort (2004,  R)
353
Urban Cowboy (1980,  R)
354
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
355
Working Girl (1988,  R)
356
The Woods (2006,  R)
357
Deepwater (,  R)
358
One Tough Cop (1998,  R)
359
Jersey Girl (2004,  PG-13)
360
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004,  PG-13)
361
Breach (2007,  PG-13)
362
Failure to Launch (2006,  PG-13)
363
American Gun (2006,  R)
364
The Invisible (2007,  PG-13)
365
The Witches of Eastwick (1987,  R)
366
Executive Decision (1995,  R)
367
Eastern Promises (2007,  R)
368
Powder (1995,  PG-13)
369
Killer Bash (2005,  Unrated)
370
The Favor (2008,  Unrated)
371
Meltdown: Days of Destruction (2006,  R)
372
Wanted (2008,  R)
Wanted
Very nice way to start the summer. Action through out. It is a must see movie. I enjoyed it immensely. It will have you on the edge of your seat from the adrenaline rush.
373
About Schmidt (2002,  R)
374
Foxfire (1996,  R)
375
Cellular (2004,  PG-13)
376
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
377
Desperate Measures (1997,  R)
378
Last Dance (1996,  R)
379
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock
I should have waited for it to come out on DVD. It had it moments, but not enough for the whole movie.
380
Disturbing Behavior (1998,  R)
381
Swordfish (2001,  R)
382
Land of the Dead (2005,  R)
383
House of the Dead (2003,  R)
384
The Sentinel (2006,  PG-13)
385
Cursed (2004,  PG-13)
386
Hamam (Steam: The Turkish Bath) (1998,  Unrated)
387
Eyes of Laura Mars (1978,  R)
388
The Frightening (2001,  R)
389
Black and White (1999,  R)
390
Full Count (2006,  Unrated)
391
Hate Crime (2005,  R)
392
30 Days of Night (2007,  R)
393
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Lucky Number Slevin
Cool movie. Great performance from the cast. Nice little twist at the end.
394
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
395
Hard Candy (2006,  R)
Hard Candy
The best performance that I've seen in a long while. Patrick Wilson and Ellen Page did a great job. I was glued to the tube while the psychological thriller unfold. This is a must see movie. I can't get over how intense Hayley (Ellen Page) performance was.
396
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
Awesome movie. This movie show how quickly you could be hook. Just say no !_!
397
The Graveyard (2006,  R)
The Graveyard
Need alittle something, but it is still Okay.
398
Six Ways To Sunday (1999,  R)
399
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
400
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
401
Heavens Fall (2006,  PG-13)
402
Tombstone (1993,  R)
403
Untraceable (2008,  R)
404
Stop Loss (2008,  R)
Stop Loss
Awesome movie. Ryan Phillippe and Channing Tatum gave a great performance. This is a real intense psychological warfare type movie.
405
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
The Poseidon Adventure
This is one of my all time favorites. It's nothing like a good old classic. It's far better than the remake "Poseidon" with Kurt Russell . I remember when this first aired on TV. If you get a chance to watch both, do so. Then you can compare. I'm sure you will enjoy the performance.
406
Red Dawn (1984,  PG-13)
407
Syriana (2005,  R)
408
Wicked Little Things (2006,  R)
409
The Gravedancers (2006,  R)
410
Catacombs (2008,  R)
411
Death Sentence (2007,  R)
Death Sentence
Kevin Bacon really gives an awesome performance. The movie starts out slow, but once it start rolling. Kevin let you have it. If you are a Kevin Bacon fan you will really love this movie.
412
The Invasion (2007,  PG-13)
413
The Dark Knight (2008,  PG-13)
414
Kansas (1988,  R)
415
Masquerade (1988,  R)
416
Bookies (2004,  R)
417
Infamous (2006,  R)
418
Psycho III (1986,  R)
419
Santa Claus Is Comin' to Town (1970,  Unrated)
420
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
421
The Honeymooners (2005,  PG)
422
10 Items or Less (2006,  R)
423
All The King's Men (2006,  PG-13)
424
Iron Man (2008,  PG-13)
425
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008,  PG)
426
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
427
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
428
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
429
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
430
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
431
Pathology (2008,  R)
432
Assassins (1995,  R)
433
Born on the Fourth of July (1989,  R)
434
Brick (2006,  R)
435
Burglar (1987,  R)
436
Final Analysis (1992,  R)
437
Kiss Daddy Goodnight (1988,  R)
438
Lemon Sky (1988,  PG-13)
439
Mad City (1997,  PG-13)
440
Mr. Fix It (2006,  Unrated)
441
No Small Affair (1984,  R)
442
Relative Strangers (2006,  PG-13)
443
The Butterfly Effect 2 (2006,  R)
444
Superman III (1983,  PG)
445
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
446
Terminal Countdown (2001,  R)
447
West Side Story (1961,  Unrated)
448
Dream Lover (1994,  R)
449
Shaft in Africa (1973,  R)
450
Shaft's Big Score! (1972,  R)
451
Pathfinder (2007,  R)
452
All the Right Moves (1983,  R)