Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  Vogita's Rating My Rating
1
Doragon bôru Z 3: Chikyű marugoto chô kessen (Dragon Ball Z: The Tree of Might) (1997,  PG)
Doragon bôru Z 3: Chikyű marugoto chô kessen (Dragon Ball Z: The Tree of Might) 5.0 Stars
TURLES RULES!!!!!
Click to Rate
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
Action, comedy...what more could you ask for?
Click to Rate
3
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers 5.0 Stars
THE BEST DAMN MOVIE I'VE EVER SEEN!!!!!!!
Click to Rate
4
Cars (2006,  G)
Cars 5.0 Stars
HECK YES!!!!
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
HA! Finished it! Jack says 'Savvy' six times throughout the movie! Does that make me weird...?
Click to Rate
6
The Pink Panther (2006,  PG)
The Pink Panther 5.0 Stars
Jaques may be a blundering idiot but he's funny! X3
Click to Rate
7
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 5.0 Stars
V IS AWESOME!!!! X3
Click to Rate
8
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
Dracula - Dead and Loving It 5.0 Stars
A must see!
Click to Rate
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
I DEMAND that you go see it!!! GO!! GO NOW!!!! MY PEANUT! XD
Click to Rate
10
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre 5.0 Stars
NACHOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! XD
Click to Rate
11
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
The Last Samurai (2003) 5.0 Stars
Some of the best action I've ever seen....plus, SAMURAI!!! XD
Click to Rate
12
Eragon (2006,  PG)
Eragon 4.5 Stars
Saw it. Where are the dwarves??
Click to Rate
13
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha 5.0 Stars
Awesome book, awesome movie!
Click to Rate
14
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
Click to Rate
15
Surf's Up (2007,  PG)
Surf's Up 4.5 Stars
Surprisingly good and funny too! XD
Click to Rate
16
Inspector Gadget (1999,  PG)
Inspector Gadget 4.5 Stars
I friggin' LOVED this movie!!!! Go Gadget go! XD
Click to Rate
17
Inspector Gadget 2 (2003,  G)
Inspector Gadget 2 4.5 Stars
Not as good as the first but I still loved it!
Click to Rate
18
Doragon bôru Z 6: Gekitotsu! Hyakuoku powâ no senshitachi (Dragon Ball Z: Return of Cooler) (1992,  Unrated)
Doragon bôru Z 6: Gekitotsu! Hyakuoku powâ no senshitachi (Dragon Ball Z: Return of Cooler) 5.0 Stars
The first movie I ever owned....
Click to Rate
19
Doragon bôru Z: Kono yo de ichiban tsuyoi yatsu (Dragon Ball Z: The Movie - The World's Strongest) (1990,  PG-13)
Doragon bôru Z: Kono yo de ichiban tsuyoi yatsu (Dragon Ball Z: The Movie - The World's Strongest) 5.0 Stars
Ah the good old days...
Click to Rate
20
Doragon bôru Z 4: Super saiyajin da son Gokű (Dragon Ball Z: Lord Slug) (1991,  Unrated)
Doragon bôru Z 4: Super saiyajin da son Gokű (Dragon Ball Z: Lord Slug) 5.0 Stars
An oldie but a goodie!
Click to Rate
21
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) (1989,  Unrated)
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) 5.0 Stars
Mostly faved for the humor and action...oh wait, that's all there is! XD
Click to Rate
22
Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew (2006,  Unrated)
Pokémon: Lucario and the Mystery of Mew 4.5 Stars
YAY!!! SEAN SCHEMMEL!!!! XD
Click to Rate
23
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road (2006,  Unrated)
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 5.0 Stars
XD Funny as all hell!!!
Click to Rate
24
Blue Collar Comedy Tour: The Movie (2003,  PG-13)
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 5.0 Stars
XD
Click to Rate
25
Blue Collar Comedy Tour Rides Again (2004,  Unrated)
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 5.0 Stars
XD
Click to Rate
26
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet 5.0 Stars
PENGUINS!!!! YAY!!!! <3
Click to Rate
27
Pokemon - Mewtwo Returns (2000,  Unrated)
Pokemon - Mewtwo Returns 4.5 Stars
Why can't people just leave poor Mewtwo alone?? D:<
Click to Rate
28
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew (1999,  G)
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 4.0 Stars
It was awesome um.....a couple years ago and now it's a classic! Woot! :D
Click to Rate
29
The Emperor's New Groove (2000,  G)
The Emperor's New Groove 4.5 Stars
HAHA!! XD Funny!
Click to Rate
30
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 4.0 Stars
Now that the new one's coming out, they're killing this one with replays! @.@ It's good though! ^^
Click to Rate
31
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
32
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 Want To See
I like his new outfit! ^^
Click to Rate
33
The Lion King (1994,  G)
The Lion King 4.0 Stars
I grew up with this movie man! *peace sign*
Click to Rate
34
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
The Lion King 1 1/2 4.5 Stars
Is anyone else confused as to why this came out AFTER the second movie??? :/
Click to Rate
35
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride 4.0 Stars
So so....But I liked it anyway!
Click to Rate
36
Pokémon Heroes (2003,  G)
Pokémon Heroes 4.0 Stars
This movie makes me cry! DX But it's good!
Click to Rate
37
Pokemon - The Movie 2000 (2000,  G)
Pokemon -  The Movie 2000 4.0 Stars
Lugia's cool but this is about an average movie for me....
Click to Rate
38
Pokémon 3: The Movie (2001,  G)
Pokémon 3: The Movie 4.0 Stars
Again, another cool legendary Pokemon but so so....
Click to Rate
39
Kronk's New Groove (2005,  G)
Kronk's New Groove Want To See
Have yet to enjoy the madness!
Click to Rate
40
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 4.5 Stars
Much longer than I thought! O.o But a joy nonetheless! ^^
Click to Rate
41
Kiki's Delivery Service (1989,  G)
Kiki's Delivery Service 5.0 Stars
Indescribably cool!
Click to Rate
42
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) 4.5 Stars
This is a fairly old movie! XD But I love it! It's so wonderfully weird!
Click to Rate
43
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 4.5 Stars
This one was also quite weird but full of fighting and action! Yeah!
Click to Rate
44
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 5.0 Stars
Way better than the old one. There's not as much singing...
Click to Rate
45
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2001,  Unrated)
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) 3.5 Stars
I think this is the one I saw but I'm not sure......I know whichever one I saw was funny though! X3
Click to Rate
46
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2002,  Unrated)
Click to Rate
47
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
Click to Rate
48
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
Click to Rate
49
Pokémon 4Ever (2002,  G)
Pokémon 4Ever 3.5 Stars
Another average Pokemon movie. This came out around the same time I gave up on Pokemon...THERE'S TOO MANY OF THEM!!!! @_@