My Favorite Movies


  1. waddayaknowjoe
  2. Joe

Some of the best movies I watch over and over and over

  waddayaknowjoe's Rating My Rating
1
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
The standard of ALL horror movies
2
Halloween (1978,  R)
Halloween
The best slasher flicker of all time. The one that got it all started.
3
Aliens (1986,  R)
Aliens
The greatest sci-fi movie ever made
4
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
The reason why dot commers are remaking zombie movies. The King of all zombie flicks
5
The Dark Knight (2008,  PG-13)
6
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
It was as good if not better than Spiderman
7
The Descent (2006,  R)
8
The Thing (1982,  R)
9
Split Second (1992,  R)
10
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
A very good under rated movie. Both Robert Downey Jr. & Val Kilmer are great in it.
11
Dawn of the Dead (2004,  R)
12
Night of the Living Dead (1990,  R)
13
Day of the Dead (1985,  Unrated)
14
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
15
Diary of the Dead (2007,  R)
16
Resident Evil (2002,  R)
17
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
18
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
19
28 Days Later (2003,  R)
20
28 Weeks Later... (2007,  R)
21
There's Something About Mary (1998,  R)
22
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
24
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
25
Alien (1979,  R)
26
Alien 3 (1992,  R)
27
Alien Resurrection (1997,  R)
28
The Fog (1979,  R)
29
The Howling (1981,  R)
30
Vice Squad (1982,  R)
31
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House) (,  PG)
32
Clash of the Titans (1981,  PG)
33
Them! (1954,  Unrated)
34
The Valley of Gwangi (The Lost Valley) (2000,  G)
35
20 Million Miles to Earth (1957,  PG)
36
Jurassic Park (1993,  PG-13)
37
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
38
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
39
The Amityville Horror (1979,  R)
40
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
41
King Kong (1933,  Unrated)
42
King Kong (2005,  PG-13)
43
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
A good action comedy.
44
Sordid Lives (2000,  R)
45
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
46
Scream (1996,  R)
47
Saw (2004,  R)
48
Saw II (2005,  R)
49
Saw III (2006,  R)
50
Final Destination (2000,  R)
51
Final Destination 2 (2003,  R)
52
Juno (2007,  PG-13)
53
Dogma (1999,  R)
54
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
55
Piranha (1978,  R)
56
The Seventh Sign (1988,  R)
57
Pumpkinhead (1988,  R)
58
Silver Bullet (1985,  R)
59
Phantasm (1979,  R)
60
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
61
Salem's Lot (1979,  PG)
62
Fright Night (1985,  R)
63
Copycat (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments