My Favorite Movies


  waltervilleda21's Rating My Rating
1
Dogville (2003,  R)
2
Psycho (1960,  R)
3
Citizen Kane (1941,  PG)
4
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
5
Rosemary's Baby (1968,  R)
6
The Shining (1980,  R)
7
Little Miss Sunshine (2006,  R)
8
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
9
Capote (2005,  R)
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
11
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
12
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
13
Chicago (2002,  PG-13)
14
The Virgin Suicides (2000,  R)
15
Finding Nemo (2003,  G)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
18
The Incredibles (2004,  PG)
19
Batman (1989,  PG-13)
20
Philadelphia (1993,  PG-13)
21
The Producers (2005,  PG-13)
22
Batman Forever (1995,  PG-13)
23
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
24
Erin Brockovich (2000,  R)
25
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
26
The Narrow Margin (1952,  Unrated)
27
Scary Movie (2000,  R)
28
Match Point (2005,  R)
29
Bananas (1971,  PG-13)
30
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
31
Carlito's Way (1993,  R)
32
Superbad (2007,  R)
33
WALL-E (2008,  G)
34
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments