My Favorite Movies


  WanitaCoyAuthorofUps's Rating My Rating
1
Always (1989,  PG)
Click to Rate
2
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
3
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
4
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
5
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
Click to Rate
6
Follow the River (1995,  PG)
Click to Rate
7
The Lake House (2006,  PG)
Click to Rate
8
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
9
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
Click to Rate
10
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
Click to Rate
11
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
12
Soldier Blue (1970,  R)
Click to Rate
13
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
Click to Rate
14
Love Story (1970,  PG)
Click to Rate
15
A River Runs Through It (1992,  PG)
Click to Rate
16
Little Big Man (1970,  PG)
Click to Rate
17
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
18
Red Dawn (1984,  PG-13)
Click to Rate
19
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
20
August Rush (2007,  PG)
Click to Rate
21
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
Click to Rate
22
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
23
Carrie (1976,  R)
Click to Rate
24
Firestarter (1984,  R)
Click to Rate
25
Pet Sematary (1989,  R)
Click to Rate
26
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
27
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Click to Rate
28
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
29
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
30
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
31
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
32
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
33
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
34
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
35
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
36
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
37
Serendipity (2001,  PG-13)
Click to Rate
38
Steel Magnolias (1989,  PG)
Click to Rate
39
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
40
Wild Hogs (2007,  PG-13)
Click to Rate
41
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
42
Uncle Buck (1989,  PG)
Click to Rate
43
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Click to Rate
44
What Women Want (2001,  PG-13)
Click to Rate
45
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
46
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
47
Earthquake (1974,  PG)
Click to Rate
48
The Towering Inferno (1974,  PG)
Click to Rate
49
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Click to Rate
50
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
51
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Click to Rate
52
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
53
The Graduate (1967,  PG)
Click to Rate
54
Tootsie (1982,  PG)
Click to Rate
55
The River (1984,  PG-13)
Click to Rate
56
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
Click to Rate
57
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
Click to Rate
58
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
Click to Rate
59
A Star is Born (1976,  PG)
Click to Rate
60
Camelot (1967,  G)
Click to Rate
61