Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Wayne86084216's Rating My Rating
1
Sex and the City (2008,  R)
2
Sordid Lives (2000,  R)
3
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
4
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
5
Chicago (2002,  PG-13)
6
Gay Sex in the 70s (2005,  Unrated)
7
Dreamgirls (2006,  PG-13)
8
Grease (1978,  PG)
9
Ice Age (2002,  PG)
10
Independence Day (1996,  PG-13)
11
Legally Blonde (2001,  PG-13)
12
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
13
Madagascar (2005,  PG)
14
Men in Black (1997,  PG-13)
15
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
16
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
17
National Treasure (2004,  PG)
18
Notting Hill (1999,  PG-13)
19
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
23
Pretty Woman (1990,  R)
24
Rent (2005,  PG-13)
25
Schindler's List (1993,  R)
26
Shrek (2001,  PG)
27
Shrek 2 (2004,  PG)
28
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
29
Spider-Man (2002,  PG-13)
30
Steel Magnolias (1989,  PG)
31
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
32
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
33
The Color Purple (1985,  PG-13)
34
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
35
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
36
The Green Mile (1999,  R)
37
The Lion King (1994,  G)
38
The Matrix (1999,  R)
39
The Princess Diaries (2001,  G)
40
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
41
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
42
The Sound of Music (1965,  G)
43
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
44
The Wizard of Oz (1939,  G)
45
Titanic (1997,  PG-13)
46
Top Gun (1986,  PG)
47
Toy Story (1995,  G)
48
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
49
Air Force One (1997,  R)
50
Con Air (1997,  R)
51
Xanadu (1980,  PG)
52
Grease 2 (1982,  PG)
53
3 Hommes et un Couffin (Three Men and a Cradle) (1985,  PG-13)
54
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
55
Three Men and a Little Lady (1990,  PG)
56
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
57
The Hunt for Red October (1990,  PG)
58
Battlestar Galactica: The Second Coming (1999,  Unrated)
59
Battlestar Galactica: Razor (2007,  Unrated)
60
Battlestar Galactica (2003,  Unrated)
61
Battlestar Galactica (1978,  PG)
62
Dallas (2010,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments