My Favorite Movies
This is a sort in progress. The top 30 are pretty much set, but the rest are due for a resort. I'm amazed how much my tastes have changed since I made this list two years ago!
| webalina's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) (1928, Unrated)
Silent French film based of the transcripts of the trial of Joan of Arc. I just saw this again, for the fourth time. Renee Maria Falconetti's performance as Joan of Arc is astounding. It's so good you almost can't believe you're not watching news footage of the actual trial. Is this the best filmed performance ever? It's hard to believe this was her only film. The mind reels at what else she could have done had she stayed in the film business. But almost as effective is the end when Joan is burned at the stake. It is done in fairly graphic detail for the time, and it makes you feel totally emotionally drained after sitting through it. But even more it made me question the motives of a religious institution that would put someone through an ordeal like this, supposedly with God's approval. If you never see another silent film in your life, see this one. And make sure to see the version with Richard Einhorn's newly-composed "Voices of Light" score. |
|
| 2 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated)
There are no words to accurately describe how good this film is. It justly made Humphrey Bogart a mega-star with his portrayal of private eye Sam Spade. Everything about this film noir thriller -- the cast (Mary Astor, Peter Lorre and an Oscar-winning turn from 62 year old Sidney Greenstreet in his first film role), the direction (John Huston's first of many fine directing efforts), the crackling script which closely follows the Dashiell Hammett novel of the same name -- is perfect. What is the Maltese Falcon? Why do they want it? What will they do to get it? Get the answers to these questions by seeing this film as soon as possible, and then seeing it again...and again. |
|
| 3 |
Metropolis (1927, Unrated) |
|
| 4 |
Rebecca (1940, Unrated)
My first Hitckcock movie, my bridge from Disney to more grown-up films. And my gateway drug to my film addiction! I never knew how wonderful films could be until I saw Rebecca. That first time was thirty years ago. I was stunned by it then, and not much has changed for me since. Every time I see it, I get that same thrill. |
|
| 5 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946, Unrated) |
|
| 6 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957, Unrated)
Akira Kurosawa's version of Shakespeare's MacBeth is stunning in my opinion. The decision to move the story from Elizabethan England to the samurai culture of feudal Japan was a stroke of genius.The story -- for those of you living under a rock for the last 400 years, of a man's craving for power and position (gently shoved along by his wife) and the paranoia that develops when that power is obtained -- translated perfectly. Toshiro Mifune as Washizu is always great to watch, but my vote for best performance here goes to Isuzu Yamada in the Lady MabBeth role, known here as Lady Washizu. She's calculating and evil when she is pushing her husband to greater political heights, and both scary and sympathetic after she has mentally gone off the deep end. Like Kurosawa's film Ran, this is done in a theatrical Noh style, which gives it fairy-tale/nightmare quality. I've always loved what Kurosawa does with rainstorms, and the storm in the woods is powerful and spooky and wonderful. The film is slow-moving at times, but I feel that adds to the film rather than takes away from it. The first 15 minutes and the last 15 minutes alone are worth the price of admission. An amazing achievement for all involved. |
|
| 7 |
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom (1932, Unrated)
This is without a doubt one of the coolest films I've ever seen. Carl Dreyer weaves a film that seems more dream -- or more likely nightmare -- than film. A loose storyline about vampirism ties together visuals that are mesmerizing. Included are a shadow that walks around without its owner, and a POV shot of a man's funeral -- from INSIDE the casket. Dreyer is one of the great directors and this film is evidence. Not to be missed. |
|
| 8 |
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987, PG-13)
A moving film about why it's wonderful to be human. Bruno Ganz plays an angel in Berlin who falls in love with a trapeze artist and wants to become human to be with her. If this doesn't make you appreciate life in a whole new way, there's no hope for you. Remade as City of Angels with Nic Cage and Meg Ryan, but see this one first. |
|
| 9 |
The Seventh Seal (, Unrated)
Every time I see this Ingmar Bergman classic chronicling a Crusades knight's return home and encounter and subsequent chess game with Death-- I think I'm up to 8 times now -- it gets better. I always see something I didn't see before, and enjoy the performances more. All are first rate -- Max von Sydow as the knight, Gunnar Bjornstrand as his aide, and a host of others. My particular favorite is the young family that make up the traveling theatre troupe. The photography is just amazing to behold, including the iconic last shot of the sillouetted cast dancing behind Death in a surreal conga line. For an extra treat, see a film called "Phantom Carriage", starring a VERY young Victor Sjostrom. It's said that Bergman loved this film so much that he modeled many scenes in Seal after it, and put Sjostrom in Wild Strawberries as a tribute to the man. |
|
| 10 |
M (1931, Unrated) |
|
| 11 |
Sunrise: A Song of Two Humans (1927, Unrated) |
|
| 12 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R) |
|
| 13 |
Gods and Monsters (1998, R)
An amazing film about the supposed last days of director James Whale. Ian McKellan is incredible as the depressed, elderly Whale and Brendan Fraser truly holds his own here as Whale's gardener and eventual friend. The film has a lot of gay undertones -- Whale was openly gay after all -- but don't let that get in your way. This is as much about the loneliness of old age as it is about Hollywood. This movie might be one of my top 20 fave films ever. |
|
| 14 |
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930, Unrated) |
|
| 15 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 16 |
The 39 Steps (1935, PG) |
|
| 17 |
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957, Unrated) |
|
| 18 |
Morocco (1930, Unrated) |
|
| 19 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951, Unrated)
A story of what happens when an event witnessed by four different people is described in completely different ways, and someone's life is at stake in the telling. One of Kurosawa's best. |
|
| 20 |
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981, R) |
|
| 21 |
Flesh and the Devil (1926, Unrated)
Excellent film. I had heard about this for years and it didn't disappoint. A familiar story -- a love triangle -- handled well, good performances, unexpected (although appropriate) ending and even though it's a drama, it has some good comic bits in the beginning. Keep an eye out for the pastor's drunken "double vision." The fireworks between Garbo and Gilbert are obviously real -- nobody is that good an actor. It's a shame John Gilbert, for whatever the true reasons are, didn't make it in talkies. He did a really good job here. I was surprised by Garbo's character, Felicitas. I didn't expect her to be quite so selfish and evil. But god she's gorgeous. I can see how a man could let his whole life go to rack and ruin over her. With the subject matter, and all the making out, I'm sure this film was shocking for its time, particularly the scene where the characters are in church and taking Communion. I'm not Catholic or shocked by much and this still got me. This film is just a quality effort all around. |
|
| 22 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG)
A wonderful Japanese animated film about a little girl's quest to save her parents from a spell that turned them into pigs. The story is also about friendship and courage in the face of adversity. I saw the American-dubbed version, but I'm sure the subtitled version is just as good. From the director of Princess Mononoke, Hayao Miyazaki. |
|
| 23 |
The Secret of Roan Inish (1995, PG) |
|
| 24 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 25 |
The Lost Weekend (1945, Unrated) |
|
| 26 |
Casablanca (1943, Unrated) |
|
| 27 |
An American in Paris (1951, Unrated)
A musical for people who don't like musicals. My problem with musicals is how I hate for people to just burst out in song for no reason. What I like about this film is that every musical break relates to the plot of the film. It doesn't necessarily advance the story, but at least it makes sense. Gene Kelly is tremendous as always, but Leslie Caron shines in her first movie role. |
|
| 28 |
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) (1929, Unrated) |
|
| 29 |
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau) (1933, Unrated) |
|
| 30 |
White Zombie (1932, Unrated) |
|
| 31 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 32 |
Excalibur (1981, R) |
|
| 33 |
The Wizard of Oz (1939, G)
We're off to see the Wizard! Has anyone seen this dozens of times and not loved it every time? There's no place like home. |
|
| 34 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG)
These guys were never funnier than when they made this parody of King Arthur and his ka-nig-its. From the Black Knight who considers being amputated as a "flesh wound", to the horny maidens of Castle Anthrax, to the Killer Rabbit and the Pit of Eternal Peril, this film is hysterical all the way through. You'd think after all the times I've seen this, I wouldn't continue to find it funny. But after probably two dozen viewings, I still laugh out loud. Even the credits and the intermission have me almost in tears! |
|
| 35 |
Bubba Ho-Tep (2003, R) |
|
| 36 |
Paths of Glory (1957, Unrated) |
|
| 37 |
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937, Unrated) |
|
| 38 |
Only Angels Have Wings (1939, Unrated) |
|
| 39 |
King Kong (1933, Unrated) |
|
| 40 |
Office Space (1999, R) |
|
| 41 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 42 |
Sin City (2005, R) |
|
| 43 |
Dangerous Liaisons (1988, R) |
|
| 44 |
Alien (1979, R) |
|
| 45 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 46 |
The Third Man (1949, Unrated) |
|
| 47 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 48 |
Frankenstein (1931, Unrated)
This movie is less horror to me than the sad story of a lost innocent let loose in a cruel world. Boris Karloff is magnificent. Why they continued to sully this character by adding sequel after sequel -- without Karloff! -- is beyond me. Timeless. I love this film, even more so than Bride of...I prefer the sensitivity and pathos of this over the comedy in Bride. |
|
| 49 |
Dracula (1931, Unrated) |
|
| 50 |
Blood Simple (1984, R)
The first Coen brothers film, and you see the promise to come. This story of a rural bar owner's plans to kill his cheating wife and her lover will keep you guessing from beginning to end. And the climax had me holding my breath. Who's betraying who? Frances McDormand was great in her first role as the wife. I think about this film every time I drive past a plowed but unplanted field, wondering if... |
|
| 51 |
White Heat (1949, Unrated)
Was Jimmy Cagney ever better than this, as the totally out of his gourd Cody Jarrett? The scenes where he's being pampered by his mother are really creepy, and I'm sure pretty shocking when it was made. An example of what can happen when you tell your kids they can do anything. "Top of the world, Ma!" |
|
| 52 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 53 |
Little Voice (1998, R)
Jane Horrocks is AMAZING as the meek young woman who is able to sing in the voices of her heroes -- Marilyn Monroe, Shirley Bassey and Judy Garland. Brenda Blethyn as her braying ass of a mother and Michael Caine as the has-been (or is it never-was) promoter trying to get rich off Little Voice, known as LV, if he can only get her out of her room. But she'll only sing for one man. |
|
| 54 |
The Commitments (1991, R) |
|
| 55 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 56 |
House of Wax (1953, PG)
A fun spooky movie about a maimed crazy sculptor. Creepy, exciting -- one of Vincent Price's best. He shows so much love for his wax creations that you want to help him put out the fire that destroys them all. Originally filmed in 3D, but I've never gotten the chance to see it that way. Maybe one day... |
|
| 57 |
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960, Unrated) |
|
| 58 |
Heathers (1988, R) |
|
| 59 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated) |
|
| 60 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 61 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 62 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 63 |
Monkey Business (1931, Unrated) |
|
| 64 |
Clerks (1994, R) |
|
| 65 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 66 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 67 |
National Lampoon's Animal House (1978, R) |
|
| 68 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 69 |
Caddyshack (1980, R) |
|
| 70 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 71 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 72 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 73 |
...And Justice For All (1979, R) |
|
| 74 |
Air Force One (1997, R) |
|
| 75 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 76 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
| 77 |
Forbidden Planet (1956, G)
This classic sci-fi film, loosely based on Shakespeare's The Tempest, is a sight to behold, and the film that dragged sci-fi out of the B-movie palaces and into respectable cinemas. Stars a very young, very serious Leslie Nielson before he discovered he was a comedian, a gorgeous Anne Francis, and Walter Pidgeon as the scientist with a deadly secret even HE isn't aware of. Great special effects and set design -- especially the Krell generators and Robby the Robot -- and even something to stimulate your brain cells afterwards. A first-class film, and right up there with The Thing From Another World, Them! and War of the Worlds as my fave 1950's sci-fi films. Don't miss it. |
|
| 78 |
Battleground (1949, Unrated) |
|
| 79 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 80 |
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989, PG) |
|
| 81 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 82 |
Boiler Room (2000, R) |
|
| 83 |
Bachelor Party (1984, R) |
|
| 84 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 85 |
Buena Vista Social Club (1999, G) |
|
| 86 |
Carnival of Souls (1962, Unrated)
The inspiration for Night of The Living Dead. When I saw it, I recognized the....ghosts? zombies?... as being in my dreams or nightmares Or maybe I saw it in my childhood and buried the memories. With good reason...even though the phantoms are just in cheap whiteface, they and this whole film still scares the hell out of me. |
|
| 87 |
A Christmas Carol (1984, PG) |
|
| 88 |
Clash of the Titans (1981, PG) |
|
| 89 |
The Company of Wolves (1984, R) |
|
| 90 |
Con Air (1997, R) |
|
| 91 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000, PG-13) |
|
| 92 |
The Crying Game (1992, R)
This is an excellent film, despite the big deal with "the twist", which I figured out before I saw the film. The friendship between Stephen Rea (always good) as an IRA member and Forrest Whitaker as Jody, the soldier the IRA kidnaps, is moving, as it leads to Rea promising Whitaker he'll watch over his girlfriend. That's where things get really interesting. It was fun to sit in the theatre and hear everyone's reaction to the "reveal" who weren't prepared for it. |
|
| 93 |
Night of the Demon (Curse of the Demon) (Haunted) (1958, Unrated) |
|
| 94 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 95 |
Darkman (1990, R) |
|
| 96 |
Dead Again (1991, R) |
|
| 97 |
Dead Men Don't Wear Plaid (1982, PG) |
|
| 98 |
Dreamscape (1984, R) |
|
| 99 |
The Emperor's New Groove (2000, G) |
|
| 100 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
| 101 |
Desperado (1995, R) |
|
| 102 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
| 103 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 104 |
Fargo (1996, R) |
|
| 105 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 106 |
A Fish Called Wanda (1988, R)
I saw this years ago, and had forgotten how truly hysterical it is. A couple of the Python crazies (John Cleese and Michael Palin), along with Jamie Lee Curtis and Kevin Kline, clown it up in this flick about a jewel heist and the efforts of all involved to screw over each other in order to keep the loot for themselves. Everyone did a wonderful job, but this film belongs to Kevin Kline. He deservedly won an Oscar for his role as Otto, the cocky, tactless, paranoid yet charming jewel thief with a love, but a gross misunderstanding, of philosophy. He simply steals every scene he's in. A sub-plot, in which Palin, as the animal-loving crook named Ken with a severe stutter, plans and then attempts to rub out the witness to the crime, is funny on its own. A couple of scenes that are mildly insensitive keep this from getting five stars, but it's a complete blast from start to finish. |
|
| 107 |
The Fly (1986, R) |
|
| 108 |
Fright Night (1985, R) |
|
| 109 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 110 |
Gladiator (2000, R) |














































































































