My Favorite Movies


  1. webogirl1
  2. Manic

I could watch these movies over and over, and probably have, and never get tired of them.

  webogirl1's Rating My Rating
1
Charlotte Sometimes (2003,  R)
2
Before Sunrise (1995,  R)
3
Before Sunset (2004,  R)
4
Freeway (1996,  R)
5
Bullitt (1968,  PG)
6
Bound (1996,  R)
7
Carlito's Way (1993,  R)
8
Scarface (1983,  R)
9
The Cell (2000,  R)
10
Seven (Se7en) (1995,  R)
11
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
12
A Clockwork Orange (1971,  R)
13
Clueless (1995,  PG-13)
14
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
15
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
16
Garden State (2004,  R)
17
H (2002,  R)
18
Heat (1995,  R)
19
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love (1995,  R)
20
Internal Affairs (1990,  R)
21
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
22
Jackie Brown (1997,  R)
23
Just One of the Guys (1985,  PG-13)
24
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
25
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
26
The Karate Kid (1984,  PG)
27
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
I haven't laughed soooo hard since There's Something About Mary. It is a smart, funny, caring little movie. On the backend of laughter, followed by snorting, falling out of my chair, and being rendered breathless, I was deeply moved to tears by its sweetness as well.
28
The Last Dragon (1985,  PG-13)
29
Lethal Weapon (1987,  R)
30
Little Darlings (1980,  R)
31
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
32
Living Out Loud (1998,  R)
33
Love Jones (1996,  R)
34
Lost In Translation (2003,  R)
35
Magnolia (1999,  R)
36
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
37
Midnight Express (1978,  R)
38
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
39
Night Falls on Manhattan (1997,  R)
40
Night of the Comet (1984,  PG-13)
41
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
42
Oldboy (2005,  R)
43
No End in Sight (2007,  Unrated)
No End in Sight
This movie angered me. AT first. Then it saddened me. It is a documentary that should be seen, especially by George W. but then he still wouldn't get it.
44
One False Move (1992,  R)
45
The Outsiders (1983,  PG)
46
Paris Is Burning (1990,  R)
47
The Pillow Book (1997,  NC-17)
48
Poolhall Junkies (2002,  R)
49
Pulp Fiction (1994,  R)
50
Purple Rain (1984,  R)
51
Q & A (1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments