Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My Top 150 Movies
by
Kieran
Movies I Want To Own
by
Caiti and
Jans Faves
by
janetta
My DVDs
by
Rafael
MANDY'S MOVIE LIST
by
mandy
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Wendy
Wendy391828852's Rating
My Rating
1
The Lost Boys
(1987, R)
2
Shaun of the Dead
(2004, R)
3
Clash of the Titans
(1981, PG)
4
A Knight's Tale
(2001, PG-13)
5
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
(2004, PG-13)
6
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
7
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
(1999, PG-13)
8
Austin Powers in Goldmember
(2002, PG-13)
9
Back to the Future
(1985, PG)
10
Caddyshack
(1980, R)
11
Clerks
(1994, R)
12
Coming to America
(1988, R)
13
Finding Nemo
(2003, G)
14
Ghostbusters
(1984, PG)
15
Grease
(1978, PG)
16
Hot Fuzz
(2007, R)
17
Jay and Silent Bob Strike Back
(2001, R)
18
Just Friends
(2005, PG-13)
19
Labyrinth
(1986, PG)
20
Monsters, Inc.
(2001, G)
21
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
22
Moulin Rouge!
(2001, PG-13)
23
Napoleon Dynamite
(2004, PG)
24
Ocean's Eleven
(2001, PG-13)
25
Ocean's Twelve
(2004, PG-13)
26
Office Space
(1999, R)
27
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
28
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(1981, PG)
29
Rent
(2005, PG-13)
30
Scream
(1996, R)
31
Shrek
(2001, PG)
32
Shrek 2
(2004, PG)
33
Shrek the Third (Shrek 3)
(2007, PG)
34
Snatch.
(2001, R)
35
Spider-Man
(2002, PG-13)
36
Spider-Man 2
(2004, PG-13)
37
Spider-Man 3
(2007, PG-13)
38
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
39
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
42
Steel Magnolias
(1989, PG)
43
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
(2006, PG-13)
44
The Breakfast Club
(1985, R)
45
The Hot Chick
(2002, PG-13)
46
The Lion King
(1994, G)
47
The Little Mermaid
(1989, G)
48
The Lord of the Rings (1978)
(1978, PG)
49
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
50
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
51
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
52
The Matrix
(1999, R)
53
The Princess Bride
(1987, PG)
54
The Rocky Horror Picture Show
(1975, R)
55
The Sandlot
(1993, PG)
56
The Wedding Singer
(1997, PG-13)
57
Tommy Boy
(1995, PG-13)
58
Toy Story
(1995, G)
59
Underworld
(2003, R)