My Favorite Movies
| wendybes's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 2 |
Aliens (1986, R) |
|
|
| 3 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 4 |
The Boy in the Striped Pajamas (2008, PG-13) |
|
|
| 5 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 6 |
Scarface (1983, R) |
|
|
| 7 |
The Business (2005, Unrated) |
|
|
| 8 |
28 Days Later (2003, R) |
|
|
| 9 |
Sneakers (1992, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Negotiator (1998, R) |
|
|
| 11 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
|
| 12 |
Rise of the Footsoldier (2007, Unrated) |
|
|
| 13 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
|
| 14 |
Alien (1979, R) |
|
|
| 15 |
Training Day (2001, R) |
|
|
| 16 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 17 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
|
| 18 |
Face/Off (1997, R) |
|
|
| 19 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 20 |
Uptown Saturday Night (1974, PG) |
|
|
| 21 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
|
| 22 |
Contact (1997, PG) |
|
|
| 23 |
Inside Out (2005, Unrated) |
|
|
| 24 |
Constantine (2005, R) |
|
|
| 25 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
|
| 26 |
Schindler's List (1993, R) |
|
|
| 27 |
Uprising (2001, Unrated) |
|
|
| 28 |
The Ladykillers (2004, R) |
|
|
| 29 |
The Pianist (2002, R) |
|
|
| 30 |
Street Kings (2008, R) |
|
|
| 31 |
American Gangster (2007, R) |
|


