My Favorite Movies

  wesley96's Rating My Rating
1
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
2
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
Click to Rate
3
A Bug's Life (1998,  G)
Click to Rate
4
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
5
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
6
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
Click to Rate
7
Spellbound (2003,  G)
Click to Rate
8
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Click to Rate
9
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Click to Rate
10
Meet the Robinsons (2007,  G)
Meet the Robinsons 4.5 Stars
I have to admit, I cried during this film. The ending just breaks your heart. My parents were freaking out that I got hurt or something. The details in the background are phenomenal. How can you draw all that? I hearted this movie so much. Probably the best movie of '07.
Click to Rate
11
The Castle of Cagliostro (,  G)
Click to Rate
12
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
13
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Click to Rate
14
Martian Child (2007,  PG)
Click to Rate
15
The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007,  PG-13)
Click to Rate
16
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Bridge to Terabithia 4.5 Stars
Bridge to Terabithia is a great movie. Everybody in my class always said "Bridge to Terabithia is horrible". I didn't want to feel the same way, because i liked the book. When i watched it, i loved it! the graphics, the actors, the score, and the stroyline. Anybody who hated this movie, BITE ME!
Click to Rate
17
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie 4.5 Stars
I love the Simpsons and I've watched a lot of their episodes, so I thought I might as well see the movie. I laughed so hard during this movie! Gosh, you just don't know how good it is if you haven't seen this movie.
Click to Rate
18
Kung Fu Hustle (2004,  R)
Click to Rate
19
Wordplay (2006,  PG)
Click to Rate
20
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Click to Rate
21
Charlotte's Web (2006,  G)
Click to Rate
22
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments